Od poloviny listopadu je na území Libereckého a Ústeckého kraje vytyčená oblast s intenzivním odlovem prasete divokého. Ten by měl zabránit nebo alespoň snížit riziko proniknutí afrického moru prasat (AMP) do Česka.
Do Česka by se mohl AMP dostat z Polska nebo Německa. Z toho důvodu se vytyčená oblast nachází právě u hranic a na našem území dosahuje až k silnicím I/13 a I/14. Lov tak probíhá v nejsevernějších částech ČR, zejména ve Frýdlantském a Šluknovském výběžku.
Neděle, 15. listopadu 2020, 08:41
S ohledem na vývoj situace týkající se Afrického moru prasat zasedla Ústřední nákazová komise, která vymezila lokalitu s intenzivním odlovem divočáků. Ta se týká zejména Libereckého a Ústeckého kraje.
„V období od 16. 11. do 31. 12. 2020 zažádali lovci v oblasti s intenzivním odchovem o zástřelné za 573 prasat divokých,“ sdělil zástupce tiskového mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer. SVS se snaží lovce motivovat zvýšením odměn. Za každého zastřeleného divočáka musí vyplatit „zástřelné“ ve výši 2 000 korun. Za nalezené uhynulé nebo sražené prase pak mají lovci nárok na odměnu ve výši 3 000 korun.
Za měsíc a půl tak musí SVS vyplatit 1,14 milionu korun za zastřelená a 78 tisíc za uhynulá prasata. „SVS žádosti průběžně vyřizuje a žadatelům proplácí,“ informoval Majer.
Jak už dříve uvedl radní Libereckého kraje Václav Židek, pokud lidé najdou mrtvého divočáka, měli by o tom informovat místní myslivecké sdružení, obec případně policii nebo hasiče. Turisté se mohou při svých výletech setkat s cedulemi upozorňující na vstup do oblasti se zvýšeným lovem. V těchto lokalitách by neměli pejskaři nechávat své chlupáče běhat bez vodítka.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.