Už loni se vrátil před sídlo Ekonomické fakulty nedaleko Nerudova náměstí památník jednomu z nejvýznamnějších architektů 20. století Adolfu Loosovi. Jenže univerzita má další plány s jeho obnovou a osvětlením, na což však nemá dost peněz. Vyhlásila proto sbírku a obrací se na veřejnost.
Adolf Loos (1870–1933) Patří mezi nejvýznamnější světové architekty 20. století a je jedním ze zakladatelů moderní architektury. V Liberci studoval v letech 1882–1887 průmyslovou školu stavební. Jeho stavby najdeme především ve Vídni, v Praze a Plzni či Paříži. V Čechách a na Moravě máme na tři desítky jeho realizací.
„Obnova památníku je finančně velmi náročná. Nemůžeme ji hradit celou z rozpočtu školy, vyzýváme proto především podniky v regionu i jednotlivé příznivce umění a kvalitního veřejného prostoru, aby se s námi na obnově díla podíleli,“ říká rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina.
Adolf Loos studoval v Liberci na střední stavební škole a jde o vůbec první jeho památník na světě. Nechybělo přitom mnoho a dílo Jiřího Seiferta bylo zničeno, nakonec se ale podařilo najít a památník vrátit na místo. „Táta patřil v době socialismu mezi zakázané umělce. Byl to v podstatě takový malý zázrak, že se podařilo architektovi Josefu Patrnému prosadit, aby v roce 1981 před novou budovou SIALu vytvořil prostor pro Adolfa Loose. Jsem doopravdy velice ráda, že TUL vrací tuto mohutnou skulpturu na své místo a zajišťuje její restaurování,“ říká Barbora Seifertová, dcera autora Prostoru k poctě architekta Adolfa Loose.
Jiří Seifert (1932–1999) Sochař, medailér a restaurátor. Autor Prostoru k poctě architekta Adolfa Loose. V 60. letech se významně podílel na kulturním dění v Liberci, za svou tvorbu získal řadu ocenění na výstavách doma i ve světě (Paříž, Mexico City, Německo).
Na jeho dokončení ale potřebuje univerzita peníze, ze sbírky pak chce zaplatit především restaurování betonového díla a také jeho osvětlení. Kromě obnovy betonových bloků, včetně doplnění jejich poškozených a chybějících částí, je potřeba upravit také parkové okolí díla. V plánu je i nová světelná instalace od Richarda Loskota, absolventa a pedagoga liberecké fakulty umění a architektury.
„Nové osvětlení by zároveň sloužilo jako ochrana proti ničení a zneužívání prostoru, kvůli kterému byl památník před asi deseti lety odstraněn,“ dodává prorektor pro rozvoj TUL Radek Suchánek.
Neděle, 5. srpna 2018, 15:45
Architekt světového významu Adolf Loos strávil v Liberci několik let svého života. Studoval tu stavební průmyslovku. Nevěděli jste? V Liberci ho nic nepřipomíná. Tedy připomínalo, šlo o pomník před univerzitní budovou H. Jenže ten před více než...
Jenom zrestaurování betonových bloků a přelití plakety s textem bude stát podle odhadu restaurátora okolo 350 tisíc korun. S novým nasvícením a dalšími úpravami vyšplhá cena na částku okolo 800 tisíc korun.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.