Borůvky najdete téměř ve všech lesích našeho regionu. V Lužických horách, Jizerkách i Krkonoších. Jenže kromě lesů se objevují také na květnatých horských loukách v národním parku. Dilema, zda v Krkonoších zachovat květnaté louky nebo sbírat luční borůvky, řeší nyní odborníci.
Výskyt borůvek na loukách je dle KRNAPu důkazem postupné přeměny louky v původní les. Přestože borůvka je zdrojem potravy pro ptáky i jiná divoká zvířata, na louky dle odborníků nepatří.
„Pokud ale borůvka přebere nadvládu na louce, jde o alarmující znamení jejího blížícího se zániku. Borůvka na louky nepatří. Keříky borůvek se postupně vkrádají z okrajů lesa zejména tam, kde louky pozbyly pravidelnou péči,“ informoval mluvčí KRNAPu Radek Drahný s tím, že společně s náletovými dřevinami se louka postupně mění v les.
Tomu se snaží odborníci zabránit v rámci lučního managmentu, kdy borůvčí v některých lokalitách vyřezává. Letos se to týká oblasti o rozloze zhruba 4 hektary.
„Na horských enklávách se pravidelně hospodařilo rok co rok po minimálně 450 let. Díky ohromnému úsilí rodin hospodářů – budařů – vznikla v Krkonoších unikátní luční společenstva s vysokou přírodní a kulturní hodnotou,“ komentoval Drahný. Hospodaření na krkonošských loukách ustalo po druhé světové válce.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.