Motorky, čtyřkolky a skútry pravidelně ničí přírodu v chráněných oblastech Královéhradeckého kraje. Dobrovolníci proto zajistili alespoň některá místa proti nelegálnímu vjezdu motorových vozidel. Cílem je především ochránit tetřívčí tokaniště.
Dobrovolníci ze Spolku přátel krkonošské přírody zabezpečili jedno z tokanišť pro tetřívka. Právě Krkonoše jsou totiž pro tetřívka obecného jednou ze dvou oblastí s relativně početným výskytem. Jedním z hlavních důvodů mizení tetřívků je úbytek vhodných biotopů a především – rušení člověkem.
Právě nově vzniklé ploty mají zabránit ilegálním vjezdům sněžných skútrů a terénních motorek. Stížnosti na motoristy v chráněném území policisté řeší opakovaně, a to nejen v Krkonoších, ale i v Orlických horách. V lesech je přitom ze zákona zakázáno jezdit a stát s motorovými vozidly, ale také mimo lesní cesty a vyznačené trasy jezdit na kole, na koni, na lyžích nebo saních. Za přestupek lze uložit pokutu do 5 tisíc korun.
V minulosti například policisté řešili případ bezohledné partičky, která vyrazila vyzkoušet nové sněžné skútry přímo do zakázaných zón národního parku. „Projeli prakticky celé Krkonoše, rozjezdili ty nejcennější lokality národního parku. Hrubě narušili ochranu 1. zóny KRNAP a ohrožovali mimo jiné i hnízdiště sokola stěhovavého a zimoviště tetřívka obecného,“ uvedl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.
Kromě motoristů tetřívka v Krkonoších ruší také skialpinisté a volně pobíhající psi – řada turistů totiž nedodržuje pravidlo, že pes má být v národním parku na vodítku. Přitom pokud hnízdící samičku tetřívka člověk nebo pes vyruší, opustí hnízdo.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.