Ruční výroba skla se dostala do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. Na návrh Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou o zápisu na konci loňského roku rozhodlo ministerstvo kultury. Tento zápis je zásadní podmínkou pro možnost podání návrhu na zápis na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.
O zápis ruční výroby skla do seznamu UNESCO usiluje společně šest evropských zemí. Iniciátorem zápisu byla Francie, která je lídrem projektu. Mimo Česka se připojilo také Německo, Maďarsko, Finsko a Španělsko. Příprava dokumentace ke společné nominaci se v těchto dnech finalizuje. „Žádost se bude podávat v březnu a celý rok zabere hodnoticí procedura. Věřme, že bude úspěšná," uvedla ředitelka muzea Milada Valečková.
Na seznam UNESCO už se Česku podařilo předloni zapsat tradiční krkonošskou výrobu vánočních ozdob z foukaných skleněných perlí, která se dochovala ve firmě Rautis v Poniklé na Semilsku. Teď by měl být podle Valečkové záběr podstatně širší, od písku a výroby sklářské suroviny po prakticky všechny techniky ručního zpracování, jako je broušení, malování, vinuté perle, výroba trubiček, bižuterních tyčinek a podobně.
Česko je z pohledu sklářské výroby specifické. „Výjimeční jsme v tom, že u nás jsou pořád ještě všechny techniky zastoupeny, v těch ostatních zemích mají vždycky jen nějaký segment," dodala. Sklářské řemeslo v Česku v prosinci mapoval filmový štáb z Francie. Za doprovodu muzejních pracovníků natočil podle Valečkové část dokumentačního filmu zaměřenou na unikátní techniku ručního tažení bižuterních tyčí ve sklárně Preciosa Ornela v Desné a na techniku rytí a broušení skla ve firmě Ladislav Ševčík Bohemia Crystal v Železném Brodě.
Partnerem projektu je také jablonecká střední škola řemesel a služeb. Nabízí několik sklářských oborů, které se v Česku nikde jinde neučí, jako je foukání technického skla, učí se tu ale také výrobci skleněné a kovové bižuterie, zlatníci nebo budoucí klenotníci. „Museli jsme dát souhlas, že s tím řemeslem budeme dál pokračovat a zachováme ho pro budoucí generace," řekl ředitel školy Martin Kubáč. Věří, že zápis na seznam UNESCO by mohl zvýšit prestiž sklářských a bižuterních oborů a řemesel a také zájem o jejich studium.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.