Počasí dnes5 °C, zítra4 °C
Úterý 26. listopadu 2024  |  Svátek má Artur
Bez reklam

V kraji chybí pěstouni. Zájem je malý a loni ještě klesl

Aktuálně v Libereckém kraji čeká na náhradní rodinu zhruba 140 dětí. V regionu je ale nedostatek pěstounů. Zájem je ale malý a loni ještě klesl.

V loňském roce kraj zařadil do evidence dlouhodobých pěstounů sedm žadatelů a dva nové pěstouny na přechodnou dobu. Na dotaz to řekla mluvčí krajského úřadu Blanka Freiwilligová. Přijetí nových pěstounů je komplikované a trvá zhruba rok. V průzkumu, který si kraj udělal, tak pěstouni volali zejména po zjednodušení celého procesu a související administrativy.

Liberecký kraj se pěstounství dlouhodobě věnuje, v kampani „Mít domov a rodinu – Samozřejmost nebo vzácnost?", kterou zahájil v roce 2015, uspořádal loni průzkum v náhradních rodinách. Oslovil jich 135, zpět se vrátilo 98 vyplněných dotazníků. „Chceme náhradní rodiče z Libereckého kraje lépe znát, více rozumět jejich motivacím i bariérám, slyšet od nich, co by se mělo zlepšit," řekl k cílům průzkumu náměstek hejtmana Petr Tulpa.

V nemocnici nám předají nahé miminko, o zbytek se staráme sami, říká přechodná pěstounka

Poslanecká sněmovna schválila zákon, který omezí umisťování dětí do kojeneckých ústavů, nově do nich nebude možné umístit děti mladší tří let. Ústavní péče bude z části nahrazena podporou v biologických rodinách, péče o opuštěné děti však bude nově...

Většina pěstounů chce pomoci dětem

Průzkum podle Tulpy ukázal mimo jiné to, že u 68 procent pěstounů převládá touha pomoci potřebnému dítěti. Tři čtvrtiny osvojitelů pak vedly k adopci zdravotní důvody, zejména potíže s přirozeným či asistovaným početím. Pěstouni i náhradní rodiče by ale shodně uvítali zjednodušení celého procesu, které by mohlo pomoci počet zájemců o náhradní rodičovství zvýšit a najít dalším dětem náhradní rodinu.

V dlouhodobé pěstounské péči je v Libereckém kraji zhruba 700 dětí, o 70 procent z nich se ale starají příbuzní, nejčastěji prarodiče nebo tety a strýcové. Krajský úřad aktuálně eviduje podle Freiwilligové 367 dětí mladších 18 let, které nemají rodinu, ne pro všechny je ale třeba zajistit náhradní rodinnou péči. Obtížně se hledá náhradní rodina hlavně pro starší děti nebo početné skupiny sourozenců, hůř se umisťují i děti s handicapem.

Zájem o osvojení do náhradní péče vzrostl loni v kraji o třetinu

Liberecký kraj zaznamenal v loňském roce vyšší zájem o náhradní rodinnou péči, konkrétně o osvojení. Počet žádostí o pěstounskou péči a pěstounskou péči na přechodnou dobu se oproti předchozím roků výrazně nezměnil.

Pěstounů na přechodnou dobu je zařazeno v evidenci aktuálně 37. Krajský úřad eviduje pouze pěstouny, kteří byli zařazeni pro dlouhodobou pěstounskou péči a čekají na dítě. „Ty máme nyní pouze troje, další dva manželské páry budou brzy zařazeny. Většinou se zařazení pěstouni dlouho v evidenci neohřejí a jsou nejpozději do půl roku vytipováni jako vhodní pěstouni. Déle čekají ti, jejichž představa se nepotkává s charakteristikou dětí, pro které náhradní rodinu hledáme," dodala mluvčí.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Pexels/Pixabay

Štítky sociální, správa, rodina, pěstouni, Liberecký, Liberecký kraj, průzkum, krajský úřad, Petr Tulpa

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

V kraji chybí pěstouni. Zájem je malý a loni ještě klesl  |  Společnost  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.