Liberec si pořídí akustický tomograf k posouzení stavu dřevin, zřejmě ho bude mít jako první město v Libereckém kraji. Slibuje si od něj úsporu nákladů. Radnice si dosud tuto službu, tedy zjištění případných dutin či defektů v kmenech, objednávala. Za jeden strom platila 4000 korun. O nákupu přístroje bezmála za čtvrt milionu korun bez daně informoval náměstek primátora Jiří Šolc (Starostové pro Liberecký kraj).
„Ekonomicky se nám to vyplatí, protože už za rok ty peníze budeme mít zpátky a budeme si svépomocí hlídat technický a vitální stav našich stromů, ať už je to na pozemcích města nebo na pozemcích našich příspěvkových organizací anebo i v našich městských lesích," řekl Šolc. Podle něj díky přístroji budou moci také zkontrolovat více stromů, než kdyby za tuto službu platili někomu jinému.
Akustický tomograf pracuje na principu rezonance. Pomocí snímačů měří rychlost průchodu akustického signálu dřevem a poškození uvnitř dřeviny určují odchylky v rychlosti signálu. V Česku takový přístroj mají radnice v Praze, Brně, Plzni, Jihlavě či Ústí nad Labem.
Novinkou při kácení stromů v Liberci je od letošního roku jejich označení informačními cedulemi s důvody, proč je nutné je odstranit. Nezřídka totiž v minulosti radnice kvůli kácení stromů čelila kritice. Loni velkou vlnu nevole vzbudilo zejména odstranění desítek stromů ze hřbitova v Horním Růžodole. Radnice jejich kácení později zdůvodnila tím, že byly citelně napadené dřevokaznými houbami. Vykácených dřevin za předchozí vegetační období bylo v Liberci skoro 400, za toto přes 80 a do konce března jich bude pokáceno zřejmě ještě asi deset.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.