Město Liberec i v letošním roce bude sekat travní porost tzv. mozaikovým způsobem. Taková seč je jednak šetrnější k přírodě, protože zajišťuje ochranu biodiverzity, ale také napomáhá zadržování vody v půdě. S tím souvisí i ochlazování prostoru, porost je navíc domovem mnoha druhů živočichů.
Mozaiková seč spočívá v tom, že se porost poseká jen na určitých místech a zbylá tráva se nechá volně růst. Trávník se tedy neposeká celý naráz. Výhodou je větší šetrnost k přírodě, ve vyšší trávě se navíc drží vláha. Podle Technických služeb města Liberec v porostu navíc zůstanou rostliny poskytující potravu a úkryt hmyzu, kterého ve městech dramaticky ubývá.
„Ponechané vyšší travní porosty přispívají k regulaci městského klimatu a pomáhají bránit nadměrnému vysoušení půdy. Zároveň lépe zachycují vodu při extrémních srážkách," uvádí Lenka Štěrbová a Jiří Řehounek.
Podle autorů se teplotní rozdíl v místech krátce posečeného trávníku a vyššího travního porostu v horkém letním dni může lišit přibližně o 7 °C. Navíc takový trávník snižuje prašnost městského prostředí.
Na tvaru sečení podle Technických služeb nezáleží. Vzor může mít podobu mozaiky, šachovnice či pruhů. Mezi posečenými místy musí zůstat nepokosené ostrůvky a cestičky, mezi kterými se mohou lidé procházet.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.