Chcete si v Krkonoších natrhat luční kvítí do vázy? Sáhněte po lupině. Lupina mnoholistá totiž představuje značné riziko pro ostatní květiny v Krkonoších. Podle posledního mapování je navíc evidentní, že se šíří i do dalších míst. Správci Krkonošského národního parku vyzývají k boji proti tomuto invazivnímu druhu.
Lupinu mnoholistou zná celá řada i pod názvem vlčí bob mnoholistý. Jde o rostlinu původem ze Severní Ameriky, která kvete od června. Díky velkému množství semen s vysokou květinou jde o takzvaný invazivní druh, což může být pro přírodu v Krkonoších rizikové.
„Dospělé rostliny jsou mohutného vzrůstu a vytvářejí rozsáhlé zapojené porosty. V symbióze s hlízkovými bakteriemi dokáží obohacovat půdu o dusík a měnit tak živinové poměry v půdě vyhovující rumištním druhům jako je např. kopřiva nebo šťovík,“ uvedl na webu národního parku mluvčí Radek Drahný.
Problém je především v tom, že svým rychlým šířením tvoří husté porosty. Jelikož v našem prostředí nemá přirozeného nepřítele, vytlačuje postupně ostatní luční druhy. Podle posledního mapování správců parku je navíc evidentní, že lupiny v Krkonoších přibývá.
„Bohužel není v možnostech Správy KRNAP sekat lupinu včas všude tam, kde se rozšířila. Prosíme proto o pomoc vlastníky luk a hospodáře,“ dodává Drahný. Včasné sečení je aktuálně jedinou efektivní zbraní proti šíření této rostliny. Sekání je však třeba stihnout nejdéle do doby, kdy začne kvést.
Krkonošská správa vyzývá všechny hospodáře a majitele luk, aby se do boje s lupinou pustili co nejdříve. To samé platí i pro samotné návštěvníky Krkonoš. Pokud na květinu narazí, pomůže její nahlášení. Žádoucí je i její trhání. Například jako dekoraci do vázy. „Pozor ale na lupinu odkvetlou se zralými semeny – abyste naopak nepřispěli k jejímu dalšímu šíření,“ upozorňuje Drahný.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.