Nevhodná ke koupání jsou v Libereckém kraji dvě přírodní koupaliště, v Tanvaldu na Jablonecku a Lesní v Liberci. U obou jsou důvodem nadlimitní hodnoty fekálního znečištění. Kvalitou vody jsou obě koupaliště na čtvrtém z pěti stupňů hodnocení hygieniků.
Podle starosty Tanvaldu Vladimíra Vyhnálka nejde u nich o nic neobvyklého. „Je to přírodní koupaliště, to není betonová vana a nedokážete to úplně vydezinfikovat jako v bazénu," uvedl. Podle něj to řeší občasným vypuštěním vody z koupaliště, což už nyní udělali. „Hasiči koupaliště vyčistí, pak ho zase napustíme, chemicky upravíme a bude to v pořádku," dodal starosta. Přírodní koupaliště v Tanvaldu je z 30. let minulého století a od té doby se podle starosty příliš nezměnilo. Zásobované je vodou z potoka.
Lesní koupaliště v Liberci má v pronájmu od města nyní spolek Lesní koupaliště, který ho postupně zvelebuje. Letos začaly práce na vybudování nového zázemí a město spolku přidalo přes 730 000 korun na vybudování čističky odpadních vod.
Hygienici sledují v Libereckém kraji kvalitu vody pravidelně v 34 nádržích a koupalištích. Na stupni tři je od počátku letní sezony Máchovo jezero u Doks na Českolipsku. Stejně jako v předchozích letech to je kvůli zvýšenému výskytu sinic. Koupání v jezeře nedoporučují hygienici dětem, alergikům, těhotným ženám a dalším podobně citlivým jedincům.
Na druhém stupni jsou rybník Bažantník u autokempu v Sedmihorkách v Českém ráji a přírodní koupaliště v Zákupech a Nedamově u Dubé na Českolipsku. Mírně zhoršenou kvalitu v těchto nádržích značí snížená průhlednost vody. Riziko možných zdravotních obtíží je sice malé, lidé by se ale podle hygieniků měli po koupání přesto osprchovat.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.