Počasí dnes-3 °C, zítra-2 °C
Neděle 5. února 2023  |  Svátek má Dobromila

V Jablonci začal platit noční zákaz vstupu do lesů kvůli odchytu divočáků

Jablonec nad Nisou od prosince do konce února uzavře v noci okolní lesy. Od 18:00 do 6:00 bude kvůli odlovu přemnožených divokých prasat zakázán vstup do lesů v Srnčím dole, Rádle a na Prosečském hřebeni. Myslivci potřebují uzavřenou honitbu, aby mohli bezpečně stavy černé zvěře snížit. Na omezení upozorňují informační tabule a lidé by je měli podle primátora Miloše Veleho (ODS) ve vlastním zájmu respektovat.

„Opatření umožní myslivcům zintenzivnit lov i v lokalitách, kde honitba normálně povolená není. My jsme kromě toho ještě pořídili odchytovou klec, která už je v jedné lokalitě umístěná, máme tam fotopasti, takže můžeme monitorovat prostor a víme, co se tam děje. Za každé odchycené či odlovené zvíře jsme pro myslivecké sdružení vypsali odměnu 2000 korun," uvedl Vele. Na dodržování zákazu vstupu bude dohlížet policie, hříšníkům hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

Na divoká prasata narážejí téměř denně obyvatelé hlavně v části Horní Proseče, kde jsou panelové domy jen pár metrů od lesa. Pozemky jsou tam rozryté, lidé se bojí venčit psy, děti se podle místních bojí jít ráno na autobus.

Divokých prasat v oblasti přibývá, zatímco v sezoně 2019/2020 odlovili myslivci 39 divokých prasat, o rok později už jich bylo 45. Své lesy Jablonec neuzavírá poprvé, podobně byl loni od srpna do konce října zakázán v noci vstup do Srnčího dolu. Díky tomu se v sezoně 2021/2022 podařilo odlovit 84 kusů černé zvěře.

Hodnocení článku je 66 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, příroda, správa, myslivost, Jablonec nad Nisou

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.