Vlastníci nemovitostí v Jablonci nad Nisou zaplatí v příštím roce na dani z nemovitosti v průměru o 140 procent víc než letos. Ve srovnání s loňským rokem budou vlastníci bytů nebo rodinných domů platit bezmála pětinásobek. Příjem města by se tak měl z letošních 36 milionů korun zvýšit na 86 milionů korun. Novou vyhlášku o stanovení místního koeficientu daně z nemovitosti dnes navzdory výhradám zejména opozičních zastupitelů ANO schválilo městské zastupitelstvo.
V Jablonci, který je s 46 200 obyvateli druhým největším městem v Libereckem kraji, měli od roku 2015 vyhláškou nastavený jen základní koeficient podle velikosti obce na 2,5. „Město Jablonec mělo do loňského roku historicky nejnižší daň z nemovitosti mezi statutárními městy, i kdybychom obecně závaznou vyhlášku dnes nepřijali, tak novelou zákona k navýšení daně z nemovitosti došlo, a to ve dvou krocích - první navýšení bylo pro letošní rok a to další navýšení bude pro příští rok," řekl primátor Miloš Vele (ODS), který dnes do zastupitelstva návrh vyhlášky předkládal.
„Nejsem rád, když se zvedají daně, ale na druhou stranu si myslím, že pro budoucnost je tento krok nutný. Když si uvědomíme, kam se cenové hladiny za poslední léta posunuly, kolik nás dneska stojí údržba městského majetku, kolik nás stojí úklidy, kolik nás stojí zimní údržba, tak si myslím, že vystačit s tou částkou, kterou jsme vybírali posledních minimálně deset let, už není možné," řekl Vele. V posledních letech vybíralo město na dani z nemovitosti kolem 21 milionů korun, to je méně, než dá každoročně za zimní údržbu.
Novela, která zvýšila daně z nemovitosti, souvisí s loňským úsporným balíčkem vlády, kromě jiného měla kompenzovat nižší příjem obcí z hazardních her a rozpočtového určení daní. Jen na tom letos Jablonec podle Veleho ztratil 18 milionů korun. V Jablonci by i bez vyhlášky příjem z daně příští rok vzrostl. Základní koeficient pro výpočet daně bude totiž pro statutární město 3,5 a nikoliv 2,5, jako měli v Jablonci dosud. Díky tomu by se v příštím roce příjem města zvýšil o dalších sedm milionů na 43 milionů korun.
Zastupitelé k tomu ale vyhláškou přidali ještě koeficient 2, kterým se celá daň zdvojnásobí. Místní koeficient se vztahuje na všechny nemovité věci na území Jablonce s výjimkou vybraných zemědělských pozemků, trvalých travních porostů nebo nevyužitelných ostatních ploch. Majitel rodinného domu o zastavené ploše 100 metrů čtverečních s pozemkem, který loni na dani platil 752 korun, zaplatil letos 1337 korun a příští rok mu daň vzroste na 3654 korun. „Ty vybrané peníze vrátíme zpátky do města, do infrastruktury," řekl Vele.
Výrazné zvýšení daně kritizovali zejména zastupitelé opozičního hnutí ANO, kteří většinou další zvýšení daně nastavením místního koeficientu odmítli. Výhrady měl k vyhlášce také třeba Pavel Svoboda (Pro Jablonec). „Nejsem příznivcem rovně stanovené daně," řekl. Za přijatelné by považoval vyšší zdanění podnikatelských subjektů, které ve větší míře zatěžují město dopravou, například koeficientem 3, a nižší zátěž pro majitele objektů pro bydlení například s koeficientem 1,5. Pozměňovací návrh nepodal, pro vyhlášku ale nehlasoval.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
ODS se před každými volbami chlubí jak je pro nižší daně, méně přerozdělování a podobné mazání medu kolem huby. Když je pak ale u vesla, tak přestože je Jablonec za minulý rok v přebytku, tak se ODS nestydí nám zvýšit daně aby mohli víc přerozdělovat. No já to do voleb nezapomenu soudruhu Vele, kdo nám tahal peníze z kapes i když měl přebytek..