Jedovatý pavouk s kusadly, které dokáží prokousnout lidskou kůži. To je nový obyvatel Krkonoš, zápřednice jedovatá. Přestože dokáže lidem způsobit kousnutím intenzivní bolest a otok, není pro člověka nebezpečná. Samovolně neútočí, kousne jen když brání sebe nebo své potomky.
Zápřednice jedovatá je velký teplomilný druh pavouka, který byl před rokem 2008 v Česku spíše vzácný, nyní se ale rozšiřuje. A nově expandoval i do našich nejvyšších hor, Krkonoš. „Náhodou ji u nás objevila externí spolupracovnice na výletě. Dnes už víme, že se dá zápřednice pozorovat v Horním Maršově nebo Rýchoru,“ říká mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný.
Zápřednice jedovatá žije na loukách, které jsou málo sečené či nesečené, na stráních, okrajích polí, v neobhospodařovaných sadech. Může se vyskytovat i na vlhkých loukách. Pavučinové úkryty používá k odpočinku, schovává se v nich v době po svlékání, ale také do nich klade vajíčka a stará se v nich o mláďata v počátečních stádiích vývoje. Zámotky dosahují až velikosti holubího vejce a jsou nápadné a snadno rozeznatelné.
Nepěknou pověst si zápřednice jedovatá vysloužila tím, že na rozdíl od většiny ostatních pavouků dokáže prokousnout lidskou kůži. „Většina pavouků na území Česka je jedovatá, ovšem kvůli malým rozměrům drápků svých chelicer lidskou kůži prokousnout nedokážou. Zápřednice jedovatá toho díky svým větším rozměrům schopná je. Kousnutí bolí, otéká a působí pocení. Obvykle ale do 24 hodin odezní. Nebezpečné by tak pro člověka být nemělo,“ dodává Radek Drahný s tím, že zápřednice na člověka samovolně neútočí. „Brání se jen v případě svého ohrožení nebo když cítí ohrožení zámotku,“ uzavírá mluvčí Správy KRNAP.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.