V Krkonoších najdeme řadu útulen, které mají za úkol poskytovat úkryt před nepřízní počasí. Tyto útulny, kromě své praktické funkce, lákají i svou architekturou a malebnými výhledy. Bohužel, někteří turisté je chybně využívají pro plánované přenocování.
Útulny jsou otevřené všem, kdo potřebují místo pro krátký odpočinek nebo schování před deštěm či větrem. „Nejsou však určené k delším pobytům nebo jako bezplatná alternativa horských chat. Je důležité respektovat jejich primární účel a nezatěžovat je nadměrným využíváním,“ píše v tiskové zprávě Magdaléna Škapová, tisková mluvčí destinační společnosti Krkonoše.
Podle pravidel Krkonošského národního parku je možné v útulnách přečkat noc pouze v případě nouze. Pro delší pobyty v horách je lepší využít síť horských bud, které nabízejí plnohodnotné ubytování a další služby.
Dva hlavní problémy spojené s nocováním v útulnách jsou absence sanitárního zařízení a rušení nočního života v přírodě. Je potřeba si uvědomit, že i tiší nocležníci mohou negativně ovlivnit místní faunu.
Krkonoše nabízejí přes dvacet různých typů nouzových přístřešků, od tradičních až po moderně navržené útulny jako KØMEN nebo JENGA. Tyto stavby, navržené ve spolupráci se studenty Fakulty architektury ČVUT, zdůrazňují potřebu ohleduplného využívání.
Pro návštěvníky, kteří chtějí v Krkonoších trávit více času a nevracet se do údolí, jsou ideální horské chaty. Ty poskytují komfortní ubytování a umožňují návštěvníkům vychutnat si horskou atmosféru bez poškozování přírody.
„Pokud si přejeme, aby v krkonošské krajině zůstaly, je nezbytné, aby se tak takto už nedělo. Zastavte se u nich, pokochejte se a pamatujte na ně, až vás v horách zastihne nepohoda,” apeluje v tiskové zprávě na návštěvníky Krkonoš Alena Cejnarová z destinační společnosti Krkonoše.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.