Za druhý turnus odlovili policejní střelci v oblasti Rádla na Jablonecku jen čtyři divočáky, důvodem může být snaha odstřely zmařit, kterou policie vyšetřuje. V příštím týdnu se proto odstřelovači přesunou do sousední honitby ve Vratislavicích nad Nisou, řekla Hana Rubášová z tiskového odboru policejního prezidia. Cílem akce, která začala 4. listopadu, je zastavit šíření nebezpečného afrického moru prasat.
Policejní střelci zatím na Jablonecku odlovili 18 divokých prasat, podle průzkumu jich tam může být až 200. Kvůli podezření, že se někdo snaží odstřel divočáků na Jablonecku zmařit, zahájila policie ve středu trestní řízení pro podezření z šíření nakažlivé nemoci. V prostoru honitby Rádlo objevili totiž bílou krystalickou látku a laboratoř potvrdila, že jde o prací prášek. Prasata odpuzuje a může tak lov narušit. Policie teď bude podle Rubášové pokračovat ve vyšetřování události výslechy podezřelých a svědků.
Zapojení policie do odlovu divočáků schválila v srpnu vláda, nelíbí se ale některým myslivcům. Odstřely jsou plánované do 12. prosince. V příštím týdnu budou pokračovat opět od pondělí do čtvrtečního rána vždy ve večerních a nočních hodinách. „Opět budou nasazeni policisté, kteří budou perimetr hlídat, aby tam nikdo nevkročil," doplnila policejní mluvčí. Na uzavřenou oblast budou upozorňovat cedule a také sms zprávy. Bezpečnost všech lidí je podle Rubášové prioritou.
Středa, 13. listopadu 2024, 18:15
Kvůli maření odstřelu divočáků na Jablonecku v souvislosti s africkým morem prasat zahájila policie trestní řízení pro podezření z šíření nakažlivé nemoci. V prostoru honitby Rádlo, kde už druhý týden působí policejní střelci, objevili bílou...
Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, má ale rychlejší příznaky a průběh a nakažená zvířata téměř vždy hynou. Léčba není. V Libereckém kraji potvrdila laboratoř první případ nákazy 1. prosince 2022 nedaleko česko-polské hranice na Frýdlantsku. Od té doby se infekce potvrdila u 84 uhynulých či ulovených divočáků, 27 případů potvrdila laboratoř jen za letošní rok, z toho 13 nakažených zvířat myslivci ulovili, dalších 14 našli uhynulých. Na více než polovině území Libereckého kraje platí v souvislosti s nákazou mimořádná opatření.
Podle Státní veterinární správy se africký mor v kraji posouvá na jih, kde jsou větší komerční chovy domácích prasat. „Snížení populace divokých prasat je jedním z důležitých instrumentů proti šíření nákazy. Obdobné aktivní zapojení policejních střelců výrazně napomohlo eradikaci afrického moru prasat na Zlínsku v roce 2017. ČR se tehdy stala první státem, kterému se nákazy na svém území podařilo zcela zbavit a zabránit tak velkým ekonomickým ztrátám," uvedl mluvčí SVS Petr Vorlíček. Na Zlínsku se tehdy podařilo policejním střelcům odlovit 145 divokých prasat.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.