Za neefektivní, eticky problematický a dlouhodobě neudržitelný označili dnes zástupci Mysliveckého spolku Zelené Údolí odstřely divokých prasat se zapojením policejních střelců na Jablonecku. Počty odstřelených zvířat podle nich nepřevyšují předpokládaný odlov, pokud by lovili myslivci sami. Novinářům to řekl lesní hospodář honitby Rádlo Jan Bejdák. Policie a Státní veterinární správa budou akci vyhodnocovat až v následujících dnech.
"Policejní střelci odlovili v šesti turnusech 44 divokých prasat, v posledním turnusu pět," uvedla Hana Rubášová z tiskového odboru policejního prezidia. Střelci podle ní lovili v oblasti Vratislavic nad Nisou a Vesce na Liberecku i v oblasti Rádla na Jablonecku. Cílem akce, která začala 4. listopadu a dnes skončila, bylo zastavit šíření nebezpečného afrického moru prasat a ochránit komerční chovy prasat domácích. Dalších 20 zvířat ulovili ve stejném období sami místní myslivci.
Při odlovech se vystřídalo 80 policistů. "Cílem opatření bylo eliminovat riziko šíření nákazy mezi divokými prasaty, která představují hlavní rezervoár viru. Součástí opatření bylo nasazení policejních střelců, jejichž činnost zahrnovala intenzivní výkon eradikace (vymýcení), přípravy a logistické úkony. Cílem Policie ČR nebylo soupeřit s mysliveckými sdruženími o počet ulovených kusů," zdůraznila Rubášová. Množství ulovených zvířat podle ní odpovídá predikcím analytiků a nijak se nevychyluje z očekávaných hodnot.
Policejní odstřely ale podle Rubášové zkomplikovaly ohňostroje, používání hlučných řehtaček nebo rozsypání pracího prášku v místech zásahu. V souvislosti s tím zahájila policie úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu šíření nakažlivé nemoci zvířat. Pro maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání stíhá policie řidiče, který nereagoval na výzvu policistů k zastavení v době zákazu vstupu do lokalit v době lovu.
Podle mysliveckého hospodáře je ale výsledkem celé akce snížený odlov černé zvěře v oblasti, dva ze tří spolků se také podle něj rozhodly své honitby opustit. "Opustila se honitba Vratislavice hned, jak odstřel začal, protože neměli kapacitu, aby vykonávali sběr odstřelené zvěře," řekl Bejdák. Myslivecký spolek Zelené údolí minulý týden rozhodl, že k 31. březnu vypoví smlouvu v honitbě Rádlo. "Chceme ukončit myslivecký rok a chceme se s touto honitbou rozloučit," dodal. V obou případech patří honitby Lesům ČR.
Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, má ale rychlejší příznaky a průběh a nakažená zvířata téměř vždy hynou. Léčba není. Zapojení policie do odlovu divočáků schválila v srpnu vláda. "Odstřel skončil teprve dnes časně ráno a celá akce bude důkladně analyzována a vyhodnocena až v následujících dnech. Získané informace i konkrétní zkušenosti střelců z terénu budou mimo jiné podkladem v případě plánování podobných akcí do budoucna," uvedl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.
"Jsme velmi rádi, že žádný z vyšetřených kusů odlovených ve výše zmíněných honitbách nebyl pozitivně testován na africký mor prasat a nákaza se v těchto honitbách nevyskytuje. Zdůrazňujeme, že, cílem akce nebylo střílet nakažená prasata, ale minimalizovat zdravou populaci v předem vytipovaných přiléhajících oblastech a tím zabránit možnému šíření nákazy do vnitrozemí," dodal Vorlíček. Cílem bylo podle něj zabránit šíření nebezpečné nákazy, a tedy možným velkým ekonomickým škodám, kdyby se nákaza rozšířila do chovů domácích prasat.
Myslivci se dnes ohradili proti tvrzení, že neloví bachyně, v minulé sezoně jich odstřelili 20, letos včetně zvířat ulovených policisty 19. Podle Vorlíčka je ale zásadní, o jak velké kusy jde, lov malých bachyní ke snížení stavů příliš nevede. I proto se podle něj policisté zaměřili na kusy nad 80 kilogramů, takový ulovili letos myslivci v Rádle jediný. Policisté odstřelili deset takových bachyní. "Ulovení zmíněných desíti bachyň představuje dle odborných odhadů pro příští rok omezení nárůstu populace divočáků v dané lokalitě až o 80," dodal Vorlíček
První případ nákazy v Libereckém kraji potvrdila laboratoř 1. prosince 2022 u zvířete nalezeného nedaleko česko-polské hranice na Frýdlantsku. Podle SVS se nákaza v kraji posouvá na jih, kde jsou větší komerční chovy domácích prasat. Na více než polovině území Libereckého kraje platí v souvislosti s nákazou mimořádná opatření. Obdobné aktivní zapojení policejních střelců podle SVS výrazně napomohlo vymýcení afrického moru prasat na Zlínsku v roce 2017, kde se tehdy podařilo policejním střelcům odlovit 145 divokých prasat.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.