Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekStředa, 26. února 2025, 17:45
„Každý instruktor by měl mít vášeň pro lyžování, být trpělivý a umět to s lidmi. Řev nikdy nic nevyřeší.“ To jsou podle Michala Nováka klíčové vlastnosti instruktora lyžování. Jak vyučují lyžování/snowboarding na Ještědu, dá se přeučit falešný začátečník a má ještě šanci se postavit na lyže člověk po operaci kolene? Dočtete se v rozhovoru.
Jak jsi se stal instruktorem lyžování?
Před 10 lety jsem si jel za kamarádem zalyžovat do Harrachova a když uviděli, že to na lyžích umím a jde mi to s dětmi, navlékli mě do mundúru. Místo jednoho víkendu jsem zůstal na horách celou sezónu. V Ještěd Ski School ve Ski areálu Ještěd učím třetím rokem. Přijel jsem do Liberce rovnou z Ibizy, protože mi lyžování už chybělo. Je to vášeň, kterou by měl v sobě mít každý instruktor.
Instruktorem se ale nestanu jen tím, že umím dobře lyžovat. Musím mít nějaké vzdělání/licence, že?
Každý instruktor musí mít oficiální licenci, ať už od MŠMT, ČSLS, APUL. Lidem bych určitě doporučil poslední zmíněnou a udělat si u APUL (Asociace profesionálních učitelů lyžování) profesionální zkoušky. Já mám v současné době APUL C, díky níž bych mohl učit také v Rakousku na menších sjezdovkách. Instruktor, který má „céčko“, musí umět analyzovat člověka na lyžích a aplikovat na něj cvičení a metodiku. Pokud se to dělá správně, už po 1,5 hodině se klientovy lyžařské dovednosti zlepší o 50 až 100 %.
Naučíš mě lyžovat, i když budu mít operované koleno?
Najdeme cestu. Vedle metodiky je klíčové, aby instruktor rozuměl biomechanice. U operovaného kolena je logické, že ho lyžař musí méně zatěžovat. Proto využije víc kotník nebo kyčel. Když má zablokovanou kyčel a nemůže kvůli tomu zatáčet, předvedu mu cviky na její odblokování.
Co zásadního se změnilo v metodice za těch 10 let, co děláš instruktora?
Před 10 lety se učilo hlavně pracovat s tlakem. Typicky se říkalo: „Zatlač na kolínko a zatočíš“. Podle dnešní metodiky, podle které učím i já, se k výuce přistupuje tak, že je nejprve potřeba otočit kyčlí, a až pak dojde k tlaku. Tím se i hodně ulehčí nohám. Snažím vysvětlit klientům, aby si uvědomovali, co se děje v jejich těle při pohybu na lyžích. To ale funguje hlavně u dětí od 12 let a dospělých. Ti mladší se učí hlavně tím, že pozorují a napodobují.
Jaké jsou nejčastější chyby u lyžařů/snowboardistů? Existují stejně jako u jazykových kurzů tzv. „falešní“ začátečníci?
U lyžařů to je opření se do vnitřní lyže a záklon. Dělá to přibližně 75 % lyžařů, se kterými jsem se setkal na českých horách. V takové pozici nejde lyže otočit. Falešné začátečníky potkávám celkem často. Nedávno jsem měl na lekci klučinu, kterého doma naučili, aby si dával ruce na kolínka. Jenže on se pak nedokázal postavit a už nemohl víc zatlačit do nohou, jelikož byl v polo sedu. Zablokovával si klouby, a tím ztrácel na mobilitě. Ale u dětí se to dá celkem snadno odnaučit, u dospělých to trvá trochu déle.
To chce asi hodně trpělivosti, že?
Rozhodně. Je to jedna z klíčových vlastností instruktora. Hlavně nekřičet, protože tím se ničeho nedocílí. A nevyvíjet velký tlak. Já osobně se řídím tím, že je potřeba na to jít s lehkostí. I klient by měl mít vlastní iniciativu a trpělivost. Pokud pracuji se člověkem, který sportuje, tak mu bude trvat přibližně pět lekcí, než se vydá sám na sjezdovku. Někdo jiný ale bude absolvovat lekcí alespoň osm. Pak už jen zbývá lyžovat a lyžovat. Já klientovi předám znalosti a on sám se musí tzv. vyjezdit.
Kde všude na Ještědu probíhají lekce Ještěd Ski School?
Vyučujeme v Kooperativa FunParku, na modré Bucharce a na červené sjezdovce Efecta Nová Skalka. Kam se vydáme, rozhodují schopnosti klienta. Instruktor by si u něj měl nejprve ověřit, jak na tom doopravdy je. To se nejlépe dělá ve FunParku. Poté se můžeme přesunout na Bucharku, kde se perfektně cvičí základní oblouk. No a až pak se přesuneme na Skalku nebo na Libereckou, když je otevřený Černý vrch.
Může si rezervovat skupinovou lekci rodina, i když každý její člen je jinak pokročilý?
Jde to, ale doporučuji si předem říct, co od lekcí očekáváte. Buď vám jde o zážitek a nevadí vám, že ten nejzkušenější člen neudělá tak velký progres oproti tomu nejméně zkušenému. Anebo chcete každý zlepšit své dovednosti, jak jen je to možné. V tom případě bych doporučil individuální výuku. Alespoň pár hodin, a pak třeba vyzkoušet pár skupinových.
Používáš nějaké pomůcky při výuce?
Hlavně ve FunParku používáme výukové prvky jako stříšky, žížaly apod. A pak skokánky, které jsou i na Skalce a které děti milují. Na nich se totiž ukáže, jestli je dítě v záklonu a zároveň tím trénuje rovnováhu.
Liší se nějak termíny pro základní postavení na lyžích oproti těm, které se používaly dřív?
Používáme slova jako pizza (pro základní oblouk) a hranolky. Děti si postavení snadno vizualizují, a navíc toto pojmenování slouží jako ice breaker. Zeptáme se, jakou má dítě rádo pizzu a s čím hranolky, a už to jede.
A co když nemám vlastní lyže nebo snowboard, půjčíte mi vybavení přímo na místě?
Přímo vedle kanceláře lyžařské školy je Ještěd Rental, kde si můžete půjčit lyže, hole, prkno, helmu, lyžáky a boty na snowboard, a to i v dětských velikostech. Lyže tu nabízí od varianty BASIC až po TOP. Pro výuku používáme měkčí lyže, které jsou ohebnější a lépe se ovládají. Začátečníkům bych doporučil si půjčit lyže, které sahají člověku po srdce nebo po ramena. Lépe se ovládají.
Co chystáte v Ještěd Ski School na jarní prázdniny Libereckého kraje?
Máme připravený příměstský tábor pro děti od 6 do 12 let. Budeme je učit na lyžích nebo na snowboardu, ale máme v plánu také další aktivity na kopci. Děti si vyzkouší další zimní sporty a prohlédnou si třeba rolbu. Přihlášky je možné podat nejpozději ve středu 26. února. A samozřejmě je možné se přihlásit na klasickou individuální nebo skupinovou výuku. To se netýká jen dětí, ale i dospělých. Nejjednodušší je rezervace lekce on-line.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám