Liberecký kraj zatím nemá žádné informace o tom, že by problémy stavební firmy Geosan Group spojené s korupční kauzou v pražské motolské nemocnici ohrozily projekty v kraji. U příležitosti návštěvy v českolipské nemocnici to uvedl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Firma je jedním ze tří dodavatelů miliardového centra urgentní medicíny, které staví Krajská nemocnice Liberec, a dodavatelem integrovaného výjezdového centra pro hasiče, dopravní policii a záchrannou službu v Turnově.
V případě turnovské výjezdové základny podal Geosan podle Půty nejlevnější z 11 nabídek.
"Zatím probíhá stavba Integrovaného výjezdového centra IZS v Turnově bez problémů. Speciálně jsem dával za úkol šéfovi investic, aby ověřil u stavbyvedoucího, jestli jsou v nějakých problémech. Nemáme žádné signály, že by ty mediální zprávy o motolské nemocnici měly nějaký vliv na tuto stavbu."
Integrované výjezdové centrum IZS v Turnově staví Geosan v části Vesecko v sousedství silnice I/10. Jde o první podobný projekt v kraji, stavbu za 248 milionů korun financuje Liberecký kraj, 110 miliony korun rozdělenými do dvou splátek přispěje ministerstvo vnitra. Stavba začala loni na podzim. "Byl jsem ujištěn, že probíhá v harmonogramu celé plnění, a předpokládám, že bude stavba úspěšně dokončena někdy v polovině příštího roku podle plánu," uvedl hejtman Martin Půta. Všechny projekty jsou podle něj pod důslednou kontrolou, kterou zajišťují jak zaměstnanci úřadu, tak externí firmy.
Liberecký kraj je také hlavním investorem nového centra urgentní medicíny v Liberci, které přijde na 3,8 miliardy korun. Stavba začala na jaře 2023, už letos v létě by měl začít sloužit parkovací dům pro 329 automobilů a devět motocyklů, stavba nové nemocnice by měla být hotova na přelomu let 2026/2027. "Máme smlouvu uzavřenou se Společností pro nemocnici, což je sdružení tří firem (Syner, Metrostav DIZ a Geosan Group) a nepochybujeme o tom, že sdružení jako celek své závazky splní," dodal mluvčí krajské nemocnice Václav Řičář.
Geosan byl dodavatelem rekonstrukce takzvaného Modrého pavilonu nemocnice v Motole, kterou prověřovala policie. Kvůli úplatkářským trestným činům, dotačnímu podvodu, poškození finančních zájmů EU a praní špinavých peněz stíhá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) 17 lidí. Policie prověřuje i další firmy, kauza se podle ní týká zakázek za čtyři miliardy korun.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám