Před hrozbami v kyberprostoru a nástrahami online světa varují nové preventivní kalendáře, které připravilo pro veřejnost Krajské ředitelství policie Libereckého kraje. Reaguje tím na stále se zvyšující počet případů, které se odehrávají právě v kyberprostředí. Teď je distribuuje například do škol, na úřady nebo do domovů seniorů v kraji.
„Čtrnáctidenní kalendáře, na jejichž výrobu se podařilo získat finanční prostředky z programu Ministerstva vnitra ČR v oblasti prevence kriminality pro rok 2024 obsahují informace o hrozbách v kyberprostoru, ale také informace, kam se obrátit o pomoc nebo kde najít důležité informace,“ říká za libereckou policii Vladimíra Šrýtrová.
Kalendář obsahuje 14 témat, která jsou graficky zpracována s poučkami. Mezi tématy jsou například investice či kryptoměny, seznamování na internetu a láska na dálku, falešný bankéř, nakupování na internetu, podvodné sms a emaily nebo ochrana bankovní identity. „Kalendář pak představuje i pojmy, které nejsou u veřejnosti tak známé, ale jsou také někdy i velmi významným rizikem. Jde o sexing, což je dobrovolné sdílení vlastních intimních materiálů jako jsou fotografie či videa v online prostředí, se kterým je spojena celá řada rizik, spoofing, což je typ kybernetického útoku, při kterém útočník maskuje svou identitu, aby se vydával za někoho jiného, obvykle s cílem podvodně získat důvěrné informace nebo poškodit systém, nebo phishing. To je typ internetového podvodu, používaný k získávání citlivých údajů, třeba hesla nebo čísla kreditních karet v elektronické komunikaci. K nalákání důvěřivé veřejnosti komunikace předstírá, že pochází z populárních sociálních sítí, aukčních webů, on-line platebních portálů, úřadů státní správy nebo od IT administrátorů,“ doplňuje mluvčí policie.
Kalendář dále upozorňuje i na kybergrooming, což je varianta sexuálního zneužívání, při kterém sexuální agresor navazuje kontakty s obětí pod smyšlenou identitou na sociálních sítích za účelem jejího následného vylákání na místo skutečného setkání, kde dochází nejčastěji ke znásilnění, pohlavnímu zneužití nebo nucení k výrobě pornografie. Kybergroomeři cílí nejčastěji na dětské oběti, které jsou zranitelnější, oběťmi však mohou být i dospělí, zejména ženy.
„Témata jsou v kalendáři koncipována tak, aby byla uchopitelná jak pro mládež, tak dospělé i seniory. Pachatelé kybernetických útoků jsou bohužel stále o krok napřed a přizpůsobují se aktuální situaci ve společnosti za pomoci moderních technik, metod a legend, proto je potřeba, aby byl každý z nás velmi opatrný, nenechal se od nich pod psychickým nátlakem donutit ke krokům, kterých bychom později mohli litovat a které by nás mohli připravit o naše úspory,“ dodává Vladimíra Šrýtrová.
Kalendáře nyní policie distribuuje v rámci celého Libereckého kraje, a to nejen do škol, na úřady, ale i do domovů seniorů či domů s pečovatelskou službou.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám