Aktuálně

Jablonec nad Nisou chce koupit problémovou ubytovnu Neptun, přestaví ji na byty

Autoři | Foto Vít Hassan

Jablonec nad Nisou plánuje od soukromého vlastníka odkoupit bývalý hotel Neptun v Liberecké ulici, který je dnes nejproblémovější ubytovnou v podhorském městě. Devítipodlažní budovu s více než 40 malými byty by radnice chtěla s využitím dotací zrekonstruovat na městské bydlení. O odkupu budovy a přilehlého objektu bývalé restaurace za 56,5 milionu korun bude příští týden jednat zastupitelstvo, řekla mluvčí magistrátu Jana Fričová.

Ubytovna je aktuálně v nabídce realitních makléřů, vlastník za ni žádá 68 milionů korun, radnici se ale podařilo cenu snížit. I tak je požadovaná cena zhruba o třetinu vyšší než cena obvyklá. Radnice je ale ochotna na to přistoupit, protože jde o nemovitosti v lokalitě s nežádoucími společenskými jevy a město chce mít možnost jako vlastník zásadně ovlivňovat dění v této oblasti. Zajistí to navíc další městské byty, kterých má Jablonec nedostatek.

Podle městské policie patří lokalita kolem bývalého Neptunu ve městě k nejhorším v oblasti kriminality. Hlídky městské policie tam fungují ve zvýšeném režimu, často tam vyjíždějí i asistenti prevence kriminality. Časté jsou tam konflikty. Město se podle Fričové dlouhodobě zajímá o situaci sociálně slabých rodin s dětmi na ubytovnách, podmínky v bývalém hotelu Neptun jsou přitom velmi špatné a stísněné, v bytech 1+kk a 2+kk žijí i početné rodiny.

Jablonec je s více než 46.000 obyvateli druhým největším městem v Libereckém kraji. V České republice ale patří k městům, která vykazují výrazně vyšší podíl obyvatel v hmotné nouzi, než je obvyklé ve zbytku země. Podle zprávy o vyloučení z bydlení, kterou zveřejnily Platforma pro sociální bydlení a iniciativa Za bydlení, žilo v roce 2008 v Jablonci v domácnostech čerpajících dávky na bydlení 81 osob, předloni už jich bylo 481, což je téměř šestkrát víc. Z odhadovaných 800 osob v hmotné nouzi žije 240 včetně dětí na ubytovnách.

Podle zprávy je Jablonec příkladem města, v němž ubytovny hrají v byznysu s chudobou významnou roli. Funguje tam sedm ubytoven, z toho čtyři pro rodiny s dětmi, které tam žijí v často nevyhovujících hygienických podmínkách. Situace v místních ubytovnách je relativně dobře zmapovaná díky Agentuře pro sociální začleňování. Radnice se snaží situaci řešit, například bývalou ubytovnu ve Střelecké ulici přestaví na bydlení pro seniory.

Hodnocení článku je 86 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.

Štítky ČR, reality, sociální, správa, Jablonec nad Nisou

Komentáře

Jan Jindřišek

obchod s chudobou se prostě vyplácí, jak je vidě

Pondělí, 14. dubna 2025, 19:32Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.