V současnosti opuštěná budova Na Žižkově v Rochlici, která dříve bývala základní školou, možná v budoucnu opět poslouží vzdělávacímu účelu.
Liberec dlouho nevěděl, co s budovou z roku 1902 dělat. Čtyřpatrová zděná stavba je ovšem v poměrně zachovalém stavu. Město si teď pohrává s myšlenkou, že by zde opět zřídilo školu, avšak waldorfského rázu.
Jedná se o výchovně vzdělávací program. Zásady tohoto směru formuloval Rakušan Rudolf Steiner, který byl myslitelem a filosofem 19. století.
Školy podporující „waldorf“ se vyznačují tím, že například nepoužívají uřebnice, nemají klasické známkování, apelují na brzkou výuku jazyků, později vyučují čtení a psaní, kladou důraz na umělecké předměty nebo pracovní a řemeslné činnosti, dbají na vztah učitele, žáka a třídy.
„Objekt Na Žižkově je totiž posledním odpovídajícím domem ve vlastnictví města, s původním geniem loci, dostatečnými obecními pozemky ve svém okolí a nadto s vhodným využitím v územním plánu,“ prozradil náměstek Ivan Langr. Navíc město chce v budoucnu podporovat waldorfský vzdělávací systém.
Pravdou je, že Liberec už jednou třídou waldorfského charakteru disponuje, a to v Gollově ulici. Tato škola, ve které se třída nachází, však nebude mít nadále kapacitu a prostor pro rozšíření waldorfské alternativní vzdělávací metody. Původní plán totiž stál na faktu, že kvůli inkluzi část dětí praktické školy (převážně děti s nižším intelektem) přejde do běžných či speciálních škol. Jak ale v současnosti vyplouvá napovrch, hlavní vzdělávací proud pro tyto děti není vhodný.
Mluvčí Liberce Jana Kodymová dodává: „Do objektu by bylo možné umístit osm až devět tříd po zhruba dvaceti žácích. Také šatny, zázemí pro učitele či zázemí technické. Stravování a výuku tělesné výchovy by město muselo řešit v některé ze sousedních základních škol.“
Už letos by mělo město zadat projektovou studii, která zodpoví finanční otázku.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.