pondělí 19. dubna 2021 Rostislav

Nové dílny pro zedníky i elektrikáře. V Semilech vznikne Centrum odborného vzdělávání.

Liberecký kraj bude mít další Centrum odborného vzdělávání. Vznikne na Střední škole Semily. Nové dílny dostanou zednici, elektrikáři či zedníci, rekonstrukcí ale projdou i další části školy. Cílem je školu zmodernizovat tak, aby odpovídala současným požadavkům vzdělávání učebních oborů. Většinu nákladů pokryjí evropské dotace. Část uhradí ze svého kraj. Celkově by modernizace měla vyjít na více nez 91 milionů korun.

„Vybavení učeben a dílen střední školy je převážně zastaralé a neodpovídá současným požadavkům,“ uvedl Jiří Ulvr, člen rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova. „Proto jsme se rozhodli k úpravám prostor. Začneme zbouráním dřevěné stavby, která je součástí školního areálu. Na jejím místě vznikne nová zděná budova stejného půdorysu.“ 

Studenti oborů instalatér, elektrikář, zedník a požární ochrana se budou učit v nových dílnách a odborných učebnách s pomocí nového vybavení a pomůcek. V původních zděných budovách dojde k rekonstrukci sociálních zařízení a v dílně pro truhláře a tesaře přibydou dřevoobráběcí stroje i speciální nářadí. Stávající budova školy a nově vybudované dílny budou propojeny.

Všechny pozemky, na kterých úpravy proběhnou, jsou ve vlastnictví Libereckého kraje. Předběžné celkové výdaje by měly vyjít na 91 389 525 korun včetně DPH, z čehož příprava projektu přijde na 3 246 000 korun, samotné stavební práce a dodání vybavení na 88 143 525 korun. „Pětaosmdesát procent finančních zdrojů má jít ze strukturálních a investičních fondů Evropské unie, konkrétně Integrovaného regionálního operačního programu. Kraj se bude podílet 15 procenty ze svého rozpočtu. Pokud vše vyjde, hotovo by mělo být v roce 2024,“ dodal Ulvr.

Kraj novým cenrem navazuje na projekty, jejichž příprava začala v roce 2015. Podařilo se zmodernizovat a otevřít již 7 z 8 plánovaných Center odborného vzdělávání za zhruba 600 milionů korun. Centra odborného vzdělávání vznikla například na Obchodní akademii, Hotelové škole a Střední odborné škole v Turnově, na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově nebo Integrované střední škole ve Vysokém nad Jizerou. Projekt Centra odborného vzdělávání řemesel na Střední škole řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou bude dokončen letos na podzim. „Na základě zkušeností se stavbou v jablonecké Podhorské ulici se více jako samospráva věnujeme především přípravné fázi a diskutujeme o obsahu projektů,“ dodal hejtman Martin Půta.

Do budoucna by se měli lepších podmínek pro studium dočkat také žáci Střední průmyslové školy technické v Jablonci nad Nisou, Střední školy strojní, stavební a dopravní v Liberci a Střední zdravotnické školy v Turnově. Další dvě školy jsou nyní ve fázi posouzení jejich zařazení mezi projekty Center odborného vzdělávání a zahájení přípravy.

Hodnocení článku je 40 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Liberecký kraj

Štítky ČR, školy, stavby, správa, střední, Liberecký, Semily

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.