sobota 21. května 2022 Monika

Do školy řemesel v Jablonci se hlásí o třetinu víc zájemců. Má moderní prostory i vybavení

Ke studiu na Střední škole řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou se po rekonstrukci hlásí o třetinu více zájemců. Ředitel Martin Kubáč to připisuje nejen špičkovému vybavení a moderním prostorám, které škola díky rekonstrukci a výstavbě centra vzdělávání získala, ale také demografii.

Do modernizovaných prostor školy se studenti vrátili bezmála po čtyřech letech ve druhé polovině ledna. Jablonecká škola nabízí několik oborů, které se jinde v Česku neučí, jako je třeba foukání technického skla. Učí se tu ale také výrobci skleněné a kovové bižuterie, zlatníci nebo budoucí klenotníci.

O některé obory byl v minulých letech menší zájem, prostory pro náhradní výuku byly omezené, mnohé uchazeče navíc odradila nutnost dojíždět do Železného Brodu. Některé třídy tak byly víceoborové. Letos se ale ke studiu podle Kubáče přihlásilo v prvním kole 200 zájemců.

Za zřícením jablonecké školy jsou dle posudku chyby projektanta, stavební firmy i technického dozoru

Ke zřícení části rekonstruované Střední školy řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou před dvěma lety vedly chyby na straně projektanta, stavební firmy i technického dozoru investora (TDI). Vyplývá to ze znaleckého posudku, který si dal vypracovat...

„Velký zájem je třeba o zlatníky, zřejmě budeme moci otevřít jednooborovou třídu zlatníků, záležet ale samozřejmě bude na tom, kolik uchazečů se k nám nakonec rozhodne nastoupit," dodal ředitel.

Ve vzdělávání je škola partnerem iniciativy šesti evropských zemí v čele s Francií, které usilují o zapsání ruční výroby skla na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Mimo Česka se připojilo také Německo, Maďarsko, Finsko a Španělsko.

Škola byla málem zdemolována

Budovy školy v Podhorské ulici byly postaveny na přelomu 19. a 20. století pro bižuterní exportní dům firmy Haasis. V 80. letech minulého století prošly ale necitlivou přestavbou a z původního kromě historické štukové fasády, schodišť a některých prvků mnoho nezůstalo.

Právě špatně odvedené práce v 80. letech byly také zřejmě příčinou, proč se v listopadu 2018 škola při stavbě centra odborného vzdělávání částečně zřítila a kraj dokonce zvažoval její demolici.

Přednost nakonec dostala sanace budovy, rekonstrukce přišla na 212 milionů korun, z toho zhruba třetinu zaplatila Evropská unie. Studenti tak mají moderně vybavené učebny a dílny se špičkovými přístroji; nově se tak budou učit třeba tlakové lití, lití do ztraceného vosku nebo laserové svařování. K dispozici mají také například vypalovací pec nebo cínovací lázeň.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto FB Střední škola řemesel a služeb

Štítky ČR, školy, stavby, střední škola, Jablonec nad Nisou, řemeslo

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.