pátek 27. listopadu 2020 Xenie

Kapacity odběrů se v Libereckém kraji zvýšily pětinásobně. Denně lze udělat dva tisíce testů

V Libereckém kraji se podařilo proti jarní vlně koronaviru zvýšit kapacitu odběrů a testování pětinásobně. Pět odběrových stanovišť v Liberci, Jablonci nad Nisou, České Lípě a Jilemnici a tři mobilní týmy dělají denně až 2000 odběrů. Své kapacity zvýšily i laboratoře nemocnic, které vzorky zpracovávají. Část testů pro kraj zpracovává laboratoř v Plzni, řekl po jednání Krizového štábu Libereckého kraje hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

„Počet testů, které provádíme, a počty odběrů zatím odpovídají kapacitě, kterou po nás chce krajská hygienická stanice," doplnil hejtman. Odmítl, že by odběrová místa nestíhala, jak to vyplývá z dat ministerstva zdravotnictví. Podle nich je v Libereckém kraji denní kapacita jen na 580 odběrů. „To je zřejmě nějaká historická informace, požádáme o aktualizaci, ve čtvrtek bylo našimi vlastními kapacitami provedeno 1580 testů a zhruba dalších 200 testů směřovalo do plzeňské laboratoře," dodal Půta. Rekordní byl v kraji pátek 23. října s 2170 odběry.

Liberecký kraj má pět odběrových míst. Čtyři jsou u páteřních nemocnic v Liberci, Jablonci nad Nisou, České Lípě a Jilemnici. Od 22. září funguje další odběrové místo u liberecké pobočky zdravotního ústavu. Skupinové odběry zajišťují také dvě sanitky záchranné služby a od 22. října přibyl tým hasičů. Otevření dalšího odběrového místa v Liberci připravuje soukromá laboratoř společnosti Synlab, která by měla sloužit nejen pro pěší, ale má být také jediným drive-in stanovištěm v kraji.

Odběrová místa v kraji postupně s rostoucími potřebami testování rozšířila svůj provoz. Pro odběry má Liberecký kraj rezervační systém, který lidé najdou na stránkách krajského úřadu i nemocnic. Třeba v Liberci byly dnes po poledni stále ještě volné termíny nejen na víkend, ale i na dnešní odpoledne. Odběrová stanoviště v České Lípě a Jilemnici už ale měla obsazeno i na víkend.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto FN Brno

Štítky koronavirus, správa, testování, Liberecký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.