Psychické problémy, deprese, osamělost. S těmito obtížemi se v uplynulém roce obraceli lidé starší šedesáti let nejčastěji na speciální Linku důvěry Senior telefon. Duševní poruchy jsou také druhou nejčastější příčinou invalidity, vyplývá ze zjištění organizace Život 90. Navíc se psychické problémy stále častěji dotýkají i mladší generace, nejčastěji náctiletých.
Podle odborníků jsou jedním z nejčastějších spouštěčů obtíže v mezilidských vztazích, zdravotní obtíže, finanční problémy, osamělost, ale i další faktory.
„Při hovorech se setkáváme jak s krátkodobou psychickou nepohodou, tak i s dlouhodobými obtížemi, které často mohou přerůst až v samotnou depresi,“ říká vedoucí Linky důvěry Senior telefon Aneta Mundok Nitschová.
Volající podle ní často zmiňují právě obtíže spojené s depresivními a úzkostnými stavy. „Někteří uvádí, že jsou v péči psychiatra a také psychologa. Jedná se o dlouhodobé obtíže, u některých lidí i celoživotní, také se setkáváme s tím, že se deprese rozvinula po náročné životní události – například po stěhování do nového domova nebo po úmrtí příbuzného,“ popisuje Mundok Nitschová.
Senioři se sice snaží o svých problémech hovořit a řešit je, ale naráží na nedostatek psychologů, a tak využívají například zmíněnou seniorskou linku. Velké rozdíly pak mezi staršími lidmi nastávají z pohledu životní úrovně, životního stylu, zda jsou ještě aktivní na trhu práce a mohou si dovolit hradit psychoterapii ze svých prostředků anebo se jedná o starší lidi, kteří mají z důvodu zdravotních problémů omezenou soběstačnost a zhoršený dosah k podpoře, či žijí v lokalitě, kde je nedostatek podpory.
Důležitá je podpora rodina, která by ale neměla na seniora vyvíjet nátlak.
„Pokud má rodina podezření a obavy o svého blízkého, který je například dlouho smutný a bez nálady, doporučujeme situaci nepřecházet, ale pokusit se téma citlivě vznést, nabídnout podporu a například kontakt na naši linku důvěry Senior telefon 800 157 157. Z naší zkušenosti víme, že se o citlivých tématech nejdříve lépe daří hovořit diskrétně s nezaujatou osobou a až poté hledáme společně cesty, jak své obtíže komunikovat svému okolí,“ říká Nitschová.
Senior telefon je linka důvěry, která je určena pro starší populaci a jejich blízké, nejčastěji neformální pečující. Lidé se tam mohou obrátit non-stop, linka je bezplatná a funguje anonymně.
Pátek, 12. dubna 2024, 19:04
Desetina středoškoláků v Libereckém kraji nemá chuť k životu, podobný podíl je těch, kteří někdy uvažovali o sebevraždě nebo se o ni dokonce pokusili. Jenom kolem 17 procent dotázaných se běžně cítí v pohodě a mají dobrou náladu. Ukázalo to...
Téma psychických potíží se však objevuje i u mladších lidí, zejména mladdistvých.
„Je zde rostoucí tendence, zejména u mladých a velmi mladých. Přechodné poruchy a psychická nerovnováha postihuje lidi spíše v mladším věku, zhruba od 12 let. Závažné diagnózy s potřebou trvalé léčby jsou častější po dvacítce a ve středním věku,“ vyjmenovává mluvčí Uniqa pojišťovny Eva Svobodová.
Obecně přibývá hodně poruch příjmu potravy, úzkostných a panických atak, depresivních stavů a sebepoškozování. Zejména u mladých jako reakce na nároky života, či pokud dojde v zázemí k závažné krizi. Organických duševních poruch a psychických diagnóz jako organických onemocnění je také více, mimo jiné i proto, že je nyní lepší diagnostika než dříve.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.