Liberci se v posledních letech příliš nedaří obsadit volná místa strážníků. Před třemi lety sice zastupitelé města schválili navýšení počtu tabulkových míst ze 77 na 100, ve skutečnosti od té doby ale počet strážníků v krajském městě stoupl ze 74 na současných 82.
Důvodů, proč se nedaří volná místa obsadit, je podle ředitele Městské policie Liberec Ladislava Krajčíka vícero. „Obecně si myslím, že je to nějakou atraktivitou této práce," řekl Krajčík. Některé uchazeče podle něj také odrazuje nízký plat při nástupu, než složí potřebné zkoušky, což trvá zhruba dva měsíce. „Při nástupu berou jen základní mzdu, protože nemají žádná oprávnění a nemají osvědčení, a tudíž nemohou práci strážníka vykonávat. A tady narážíme právě na to, že nejsme schopni jim dát tolik peněz, kolik potřebují," uvedl ředitel libereckých strážníků. Základní plat je 23 500 korun. Průměrná mzda v kraji ve třetím letošním čtvrtletí činila podle údajů Českého statistického úřadu 36 724 korun.
Čtvrtek, 8. prosince 2022, 19:30
Na veřejný pořádek a bezpečnost dohlížejí strážníci Městské policie Liberec už třicet let. Od svého založení prošla městská policie velkou proměnou, za posledních deset let řešili její příslušníci v Liberci více než 181 tisíc přestupků.
Stejně jako u státní policie musí podle Krajčíka navíc řadu zájemců odmítnout, protože neuspějí u psychotestů nebo fyzických testů. „To se nám stává pravidelně," dodal. Navýšit počet strážníků se nedaří v Liberci i kvůli odchodu některých již přijatých. Podle Krajčíka se stává, že přecházejí ke státní policii, vězeňské službě či hasičům. „Myslím, že toto není úplně špatně. Mně by spíše vadilo, kdyby odcházeli, jak my říkáme, takzvaně do civilu. Pokud se ale posunou v bezpečnostní oblasti někam dál, tak to je v pořádku," dodal.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.