Příští týden začne Správa chráněné krajinné oblasti Jizerské hory a zástupci Lesů ČR instalovat žluté cedule, které upozorní návštěvníky hor na přítomnost silně ohroženého druhu tetřívka obecného.
Tabule, které jsou součástí kampaně Tetřívek obecný - v Jizerkách jsem (ještě) doma, by měly turisty usměrnit ale i informovat. „Tabule budou návštěvníky vybízet, aby se drželi výhradně na turistických cestách, nedělali hluk. Vyplašení ptáků totiž může mít fatální následky, a to zejména v zimě,“ uvedl vedoucí Správy CHKO Jizerské hory Tomáš Korytář.
Tato kampaň na záchranu tetřívka neprobíhá pouze v Jizerských horách ale i v sousedních Krkonoších. I zde je totiž situace tetřívka podobná. Největším nepřítelem tohoto ptáka přitom není třeba nedostatek potravy, ale právě bezohlednost člověka. „Tetřívek je schopen přežít celou zimu na pupenech kosodřeviny, letorostech borůvky a smrkovém jehličí. Co ale potřebuje k přežití, je ohleduplnost a respekt,“ upozornila Markéta Kavková, specialistka ochrany přírody Lesů ČR v Liberci a spoluautorka realizovaného projektu.
Podle sčítání tokajících samců zbývá v Jizerkách přibližně 30 kohoutů. Pokud se budou počty těchto ptáků i nadále snižovat, hrozí tetřívkovi vyhynutí v severních horách do 20 let. Přitom ještě v 90. letech se tetřívek těšil v Jizerkách dobrému zdraví a jeho populace byla tehdy dokonce historicky nejvyšší.
O tomto tématu jsme nedávno informovali, více se dočtete zde:
Lidé vytlačují tetřívka z hor, hrozí mu vyhynutí
Takto budou vypadat cedule upozorňující na tetřívka