Řidiči nedodržovali rychlost a pěší zónou si zkracovaly cestou i automobily, které tam neměly co dělat. To jsou argumenty, které vedly vedení města Jablonec k úpravě vjezdu vozidel do pěší zóny v centru. Dopravní změny jsou ale proti srsti opozici.
Už více než měsíc platí v Jablonci omezení dopravy na pěší zóně například v ulici Lidická nebo na Mírovém náměstí. „Obnovou původního dopravního značení v centru města reagujeme na zvýšený výskyt automobilů, které využívají komunikace pěších zón ke zkrácení své jízdní trasy. Někteří řidiči navíc nerespektují dopravní značení a nedodržují předepsanou rychlost dvacet kilometrů v hodině,“ zdůvodnil obnovu původního značení náměstek Štěpán Matek.
Všechna vozidla, včetně zásobování, tak mohou do pěší zóny vjet v čase od 17 do 9 hodin. Zároveň byla některá místa osazena betonovými květináči a sloupky. Jednání města se ale nelíbí opozici. „Dopravní značky vymezující území pěší zóny jsou nově poněkud „pirátsky“ upraveny. Místo řádné dodatkové tabulky mají pouze přelepku s časovým údajem. Značky jsou v podstatě neplatné a tím pádem pěší zóna v Jablonci bez jakéhokoli omezení,“ uvedla v tiskové zprávě Markéta Hozová, asistentka poslance a bývalého primátora Petra Beitla.
Opozice zároveň upozornila, že město provedlo úpravy v centru bez diskuze a komunikace s občany. „Tato úprava neproběhla řádným správním řízením dopravního a silničního úřadu,“ dodala Hozová. Radnice ale tyto námitky popírá. „Statutární město Jablonec nad Nisou nemělo důvod přistoupit k projednávání režimu vjezdu vozidel do pěší zóny. Nařízení, které upravuje i mimo jiné časy vjezdu vozidel, je platné, a tedy v souladu se stanoveným značením,“ reagovala mluvčí města Jablonec Jana Hajná.
Podle mluvčí se město i nadále pěší zónou jako takovou zabývá a hledá vhodné řešení stávajícího stavu. Chce tak vyjít vstříc potřebám občanů. Úprava dopravního značení v centru navíc podle Hajné vychází z historických úprav.