Na jedné straně návštěvnost na hraně únosnosti, na druhé zachování architektonického ducha objektu. Liberecký bazén se nerozšíří, vyhrála obhajoba původního stylu.
Budoucnost libereckého bazénu leží na srdci místním i vedení města. Najít ale zlatou střední cestu, která by respektovala významnou architektonickou stránku budovy a zároveň vedla k modernizaci a uspokojení návštěvníků, není jednoduché.
Na základě Rady architektů, která spolupracuje na tvorbě budoucí podoby bazénu, se město rozhodlo upustit od výstavby bazénu o délce 25 metrů. „Rada architektů prohlásila, že by nebylo rozumné přetvořit objekt do jiného tvaru. Zavrhla tak možnost přístavby a rozšíření,“ vysvětlil náměstek primátora Jiří Němeček. Uchránit původní vzhled a půdorys si přál i architekt bazénu Pavel Švancer.
Upuštěním od rozšíření bazénu by se měly snížit i náklady na rozsáhlou rekonstrukci. „Původní odhady se pohybovaly okolo 650 milionů korun, nyní se pohybujeme okolo hranice 400 milionů,“ komentoval primátor Liberce Jaroslav Zámečník.
K razantním změnám exteriérů plaveckého bazénu tak nedojde. Nyní hledá vedení města vhodné uspořádání interiérů. Liberec chce jít s dobou a vybudovat moderní i komfortní zázemí. Variant je hned několik. „Jedna z možností nabízí přetvořit oddělené šatny na jednou společnou, samozřejmě s převlékárnami. Tak by nehrozilo, že přijde rodina do zaplněného bazénu, a jeden z rodičů se nedostane dovnitř,“ komentoval Němeček.
Šatny by se ale také mohly úplně přesunout dolů a uvolněný prostor by se mohl přestavět například na malé fitness.
Pokud půjde vše podle plánu, opravy bazénu by mohly začít na začátku letních prázdnin v příštím roce. „Nyní musíme vybrat vhodnou variantu, podle které bude vytvořena studie. Poté město zadá zpracování projektové dokumentace, stavební řízení a následně výběr dodavatele. Pokud nebudou žádná zdržení ze strany úřadů ani dodavatele, mohla by stavba začít na začátku prázdnin 2020,“ uvedl radní Petr Židek.
Zůstává tak otevřená otázka, co s rostoucí návštěvností. Dlouhodobě totiž bude bazén na Tržním náměstí nedostačující. Diskutovalo se i o možnosti zrekonstruovat bazén na Františkově. Město to ale zavrhlo, navíc se zatím nepřiklání ani k nápadu vybudovat nový bazén ve Sport Parku. „Nakonec jsem se rozhodli, že touto cestou nepůjdeme. V době, kdy bude liberecký bazén uzavřen, využijeme naše školní bazény v základních školách Ještědská, Sokolovská a Dobiášova a také plavecký bazén v sousedním Jablonci,“ dodal Zámečník. I tyto menší bazény budou přitom muset v následujících letech projít rekonstrukcí.
Přestavba bazénu se dotkne i těch nejmenších. Děti se zde totiž učí plavat, a to zejména ve druhé a třetí třídě. Vedení města ale předpokládá, že to nebude možné stihnout. „Jsme domluveni s Českou školní inspekcí, že můžeme výuku prodloužit do konce prvního stupně,“ řekl náměstek Ivan Langr.