pátek 10. července 2020 Libuše / Amálie

Lyžaři můžou za dopravní kolaps u Smědavy, řešením jsou jedině skibusy

Víkendové dny lákají do stopy tisíce lyžařů. Ti ale mají na svědomí dopravní komplikace, kvůli kterým se uzavřela například obec Bedřichov. Nápor běžkařů ale pociťují i u horské chaty pod Smědavskou horou.

Zdejší parkoviště totiž zejména o víkendech doslova praská ve švech. Kapacita je omezená a na mnohé přijíždějící lyžaře tak čeká rozhořčení a zklamíní, protože jim nezbývá než své auto otočit a odjet. Opakující se situace navíc plně zaměstnává místní policisty, kteří po přivolání na místo musí řešit dopravu a na ostatní záležitosti jim nezbývá čas. „Samozřejmě je to velký problém. Rok od roku se tato situace zhoršuje,“ sdělil za policisty nadporučík Milan Porubský z Obvodního oddělení Hejnice.

Skibus vyjíždí o víkendu z Hejnic na Smědavu v 9:25, 10:25, 13:25 a 16:25. Zároveň tento spoj (kromě času 10:25) jede z Frýdlantu s napojením na vlaky z Liberce.

Řešení se přitom podle starosty Hejnic přímo nabízí. Lyžaři mohou využít pro přepravu na Smědavu skibus, který je až ke stopě doveze. Nemusíte se tak bát, že z lyžování kvůli plnému parkovišti nakonec nic mít nebudou, „Autobus vyjíždí z Hejnic a jízdné stojí 25 korun.Navíc do budoucna jednáme s KORIDEM LK o navýšení autobusových spojů v dopoledních hodinách, které by všechny milovníky lyžování na místo přepravily,“ komentoval starosta Hejnic Jaroslav Demčák

Kolony uvězní autobus, policisty i případnou záchranku

Aktuální komplikovaná situace se navíc dotýká právě i zmíněných autobusů. Dlouhá kolona aut táhnoucích se od Bílého Potoka často uvězní i skibus. Bohatá sněhová nadílka navíc celou komunikaci ještě více zúžila. Někteří arogantní nebo otrlí řidiči vyřeší parkování po svém, zkrátka cestou ze Smědavy přibrzdí u kraje silnice a svůj vůz zde nechají, zákaz nezákaz. „Tím se samozřejmě vystavují možnému postihu v podobě pokuty a mohou bránit v průjezdu dalším vozům včetně autobusu i pluhu,“ vysvětloval starosta.

Podle policisty Milana Porubského si řidiči ani neuvědomují, že kolonou i parkováním po stranách komunikace nejenže porušují zákaz, ale ohrožují i průjezd složek Integrovaného záchranného systému. „Našim cílem samozřejmě není za každé okolnosti řidiče pokutovat, zde nám ale bohužel nic jiného nezbývá. I tento víkend bude na místě naše hlídka,“ upozornil policista a dodal, že jediným řešením je autobusová kyvadlová doprava. Rozšiřovat zdejší parkoviště není možné a protažení cesty dál na Souš by bylo zřejmě technicky i finančně náročné, a navíc by ukrojilo lyžařům kousek stop.

Na Smědavu mířil karavan i kamion

Není prý výjimkou, že kromě lyžařů zabloudí ke Smědavě i mnozí zahraniční řidiči, kteří mají namířeno do Krkonoš a navigace je vede tudy. „To pak přijedou, kroutí hlavou, nevěří svým očím a magistrálu si i fotí. Po cestě je přitom hned několik upozornění o uzavření silnice v zimě. Přesto jsme tu už řešili mimo jiné auto s karavanem a dokonce i kamion,“ řekl Porubský.

Starosta Hejnic apeluje na řidiče osobních automobilů, aby alespoň mysleli na spolujízdu a sdílené cestování. Do auta mohou nabrat více lyžařů, podělí se o náklady a ušetří i místo pro další vozy. 

Kapacita smědavského parkoviště je omezená

 

Foto Michael Daněk, Jaroslav Demčák

Štítky doprava, lyžaři, lyže, Smědava, zima, víkend, Hejnice

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.