Větrné kalamity nejsou v posledních letech nic neobvyklého. Stačí jedna větrná noc nebo den a hasiči musí řešit jen v našem kraji stovky případů. Nyní proto prošli s polskými kolegy workshopem zaměřeným právě na zásahy u polomů a nebezpečných stromů.
Polští a čeští hasiči se společně zúčastnili workshopu, při kterém se seznámili nejen s problematikou zásahů po vichřici, ale vyzkoušeli si i práci s různými nástroji. Součástí hasičského zaměstnání není totiž jen vyjíždět k zásahům, ale také neustále rozšiřovat své znalosti a zkušenosti.
„Akce se zúčastnilo celkem dvacet hasičů, z toho patnáct příslušníků Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje a pět hasičů z Polska,“ uvedl Jiří Košek, garant workshopu. Celá událost totiž probíhala v rámci projektu Posílení bezpečnosti společného příhraničí v oblasti Jelenohorské kotliny, Jizerských hor a Krkonoš.
Při dvoudenním workshopu se hasiči seznámili s různými způsoby, jak při kalamitě zasahovat, i jak se vypořádat s mimořádnými událostmi jako je zastřešování budov. „Hasiči absolvovali i praktický výcvik technických dovedností zaměřený na práci s motorovou pilou, který probíhal v prostorách po větrné kalamitě,“ komentoval Košek. Hasiči si tak například vyzkoušeli práci s motorovou řetězovou i kotoučovou pilou.
Jak akce prokázala, postupy při řešení podobných událostí se mezi českými a polskými hasiči příliš neliší. V budoucnu tak mohou při podobných událostech zasahovat bok po boku.