V Jizerských horách odstartoval pilotní projekt v podobě rekultivace linek. Přetvoření lesní cesty, kdysi využívané k těžbě dřeva, pomůže krajině v zadržování vody. Ročně jde až o čtyři miliony litrů vody.
První takovou proměnou v Jizerkách prošla cesta v Mordové rokli nedaleko Dračího vrchu. Na cestu využívanou v minulosti těžaři dřeva zamířila technika v podobě bagru, který vyhloubil jámy a nahromaděnou hlínou vytvořil přehrážky. Vznikl tak vlnitý reliéf, který pomůže uchovat v místě vodu. „Půda byla po těžbě a těžké technice zhutnělá. Nevsakovala dešťovou vodu. Ta neměla šanci prosáknout do spodních vrstev a naopak nahrávala bleskovým povodním. Při dešti voda rychle odtéká, nabírá rychlost a les trpí, protože se mu nedostává živin,“ sdělil dnes Drbně Standa Dubský ze spolku Milujeme Jizerky. „Vsakovací jámy jsou v průměru 3 metry široké a 0,8 m hluboké. Jednotlivé jámy odděluje půl metru široký pás nenarušené svozové linky. Právě díky mechanickému narušení utlačené půdy chceme podpořit vsak vody do hlubší části půdy a nenarušený pás stabilizuje celou úpravu,“ vysvětlil Miroslav Kubín ze Správy Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR).
Právě tento spolek vznik rekultivační linky inicioval. „Když jsme spolek zakládali, chtěli jsme se věnovat primárně zadržování vody v krajině. Podařilo se nám vytvořit několik tůní. Pak jsme ale viděli průkopnické řešení, které využívají v Beskydech a rozhodli se ho vyzkoušet,“ popsal Dubský. Do projektu se zapojila i Správa CHKO Jizerské hory stejně jako Lesy ČR.
Najít ideální místo pro vznik rekultivační linky nebylo snadné a samotné realizaci předcházela řada jednání. Přesto podle CHKO Jizerské hory nejde o jednorázový projekt. „Pevně věříme, že se linky objeví na dalších místech. Tento počin vnímáme velmi pozitivně a jsem vděčný, že se spolku podařilo dotáhnout realizaci do konce,“ uvedl na dotaz Tomáš Korytář, vedoucí oddělení Správy CHKO Jizerské hory.
Pondělí, 14. června 2021, 12:12
Dva kluci z Jablonce, Daniel Honzig a Standa Dubský, se rozhodli, že chtějí pomáhat přírodě. Loni v létě tak spustili projekt Milujeme Jizerky, v rámci kterého chtějí sázet stromy, zlepšit zadržování vody v krajině a věnovat se edukaci turistů....
„Místo vytipovaly Lesy ČR. Těch míst, které by byly vhodné, je v Jizerkách hodně. Nicméně spousta cest je využívána a ještě bude, proto nebylo jednoduché vytipovat konkrétní lokalitu. Už nyní ale jednáme o dalších místech například s Lesní správou Frýdlant,“ řekl Korytář. Napoprvé se podařilo rekultivovat celkem kilometr přibližovacích linek a vyhloubit více než 330 vsakovacích jam. Ty mohou být přínosné i pro místní živočichy a rostliny. Na dně jam se totiž mohou tvořit periodické tůně, které se mohou stát vhodným biotopem pro čolky, žáby, nejrůznější druhy hmyzu a rostliny a podpořit tak místní biodiverzitu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.