V Krkonoších začne platit od 1. prosince dočasný zákaz vstupu na devatenáct turistických stezek a tras. Opatření má zajistit klid jelení zvěři v přezimovacích oborách a v okolí krmelišť. Zákaz vstupu potrvá do konce dubna příštího roku.
Na území národního parku je k přezimování zvěře vyčleněno osmnáct obůrek. Správa parku vydává omezení na zimu pravidelně. „V Krkonošském národním parku máme na 800 kilometrů turistických značených cest a pochopitelně některé z nich vedou kolem nebo přes přezimovací obůrky. Aby zvěř, která v nich je v zimě zkoncentrována měla klid, tak je nezbytné na zimní sezonu průchody těmito místy uzavřít," řekl mluvčí správy parku Radek Drahný.
Zákaz vstupu se bude týkat například přezimovací obůrky v lokalitách Fišerova rokle, Vysoký břeh či Čermákova cesta. Shromažďování jelenů na zimu v oplocených místech má pomoci předcházet ničení lesních porostů. Když napadne sníh, zvěř nemá co jíst. V lese proto může působit škody. Oplocená shromaždiště jelení zvěře začala vznikat i z toho důvodu, že jelen kvůli lidským zásahům na úpatí Krkonoš ztratil přirozené migrační trasy, v létě do hor a v zimě do podhůří.
Obory zachycují více než devadesát procent krkonošské populace jelení zvěře migrující do nížin. V obůrkách je lesníci přikrmují a umožňují jim přežít drsnou zimu. Na české straně Krkonoš žije v oblasti Správy KRNAP odhadem 450 kusů jelení zvěře. Její populace je v Krkonoších stabilní.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.