V Kravařích na Českolipsku byl představen hladinářský brus na sklo, který je nově vystaveným předmětem na Vísecké rychtě.
U příležitosti Dnů podstávkových domů obohatil tamější sbírku hladinářský brus z přelomu 19. a 20. století. Ten se používal ve sklářské výrobě k broušení den a okrajů skleněných výrobků.
Novinka v podobě brusu pochází ze Smržovky u Jablonce nad Nisou. Stejné nástroje se však používaly i ve sklárnách kolem Kamenického Šenova a Novobrodska.
Roubená budova, která se nachází v osadě Víska u obce Kravaře, patří k největším svého druhu v Česku a jde o takzvaný podstávkový dům typický pro oblast severních Čech, Horní Lužice a Dolního Slezska.
Podstávkové stavení bylo později upraveno na pobočku Vlastivědného muzea a galerii v České Lípě, která je v současnosti kulturní památka České republiky.
Jedná se o stavbu tvořenou podstávkou, což je samostaná nosná konstrukce, která podpíra hrázděné či roubené patro a je postavena před roubenou stěnou. Díky podstávce je pak tíha přenesena na základ domu a nedochází k zatěžování stěn v přízemí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.