Premiéra filmu Poslední závod se blíží. Očekávaný snímek nabídne jiný pohled na příběh lyžaře Hanče a jeho přátel Vrbaty a Ratha, který v padesátých letech ukázal snímek Synové hor. O zákulisí snímku, jeho natáčení na hřebenech Krkonoš a pozadí celého příběhu přijede ve čtvrtek do Liberce debatovat režisér a scénárista filmu Tomáš Hodan a také publicista a horolezec z Vrchlabí Libor Dušek.
Celý večer má podtitul Povídání o muži, který měl být zapomenut, o Krkonoších a divoké jízdě 20. století. Naráží právě na Emericha Ratha, který se ve filmu Synové hor objevuje jen okrajově, v celém tragickém příběhu Hanče a Vrbaty ale měl důležitou roli. A právě to se snaží film ukázat.
Režisér filmu Poslední závod Tomáš Hodan Pracoval jako scenárista televizních seriálů např. Redakce, Kancelář Blaník. Poslední závod je jeho filmařským debutem. Druhý host debaty Libor Dušek je etnolog, publicista, skialpinista a horolezec z Krkonoš - Hořejšího Vrchlabí. Je autorem několika odborných knih a studií zaměřených zejména na Střední Asii a Krkonoše, dalších populárně naučných knih a několika stovek článků týkajících se zejména společensko-historických témat Krkonoš 20. století.
Debata o filmu Poslední závod začíná v Knihkupectví Fryč v 18 hodin. V rámci besedy bude promítnut i trailer k filmu.
Krkonoše před první světovou válkou byl chudý kraj, kde se střetával český živel s německým. Hory se zpočátku století začaly dynamicky proměňovat, zejména díky jedné novince v českých zemích – lyžím. Bohumil Hanč byl nejslavnější český lyžař, který vyhrával závody doma i v zahraničí. Všestranný sportovec Emerich Rath se jako jediný Němec pravidelně zúčastňoval českých závodů, ostatní Němci z Krkonoš je z nacionálních důvodů bojkotovali. Hanč a Rath se dobře znali, setkali se i na startu osudného závodu v roce 1913. Po prvním kole se počasí prudce zhoršilo, vypukla sněhová vánice. Všichni závodníci vzdali, Hanč zůstal na trati sám. Polomrtvého jej nalezl právě Emerich Rath a s nasazením vlastního života se jej snažil zachránit, bohužel marně. Později je v horách nalezen i zmrzlý Václav Vrbata, Hančův přítel, který ho chtěl na trati podpořit a v prudké vánici mu půjčil svůj kabát…
Po mnichovských událostech, druhé světové válce a následném komunistickém puči se příběh Němce, který riskoval život, aby pomohl českému kamarádovi, nehodil, a Emerich Rath byl ze všeobecně známého příběhu takřka vymazán. Hanč zemřel a stal se legendou. Rath přežil a zemřel v zapomnění jako bezdomovec. (Zdroj: 2media.com)
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.