Jindřichov, Maxov a Lučany nad Nisou. Tři místa spadající pod jedno město obklopená krásnou přírodou Jizerských hor. Nyní také propojená nedávno vybudovanou Stezkou Svobody.
Před třemi lety byly při stém výročí založení republiky vysázeny na Jindřichově, Maxově i v Lučanech lípy. A právě zde se zrodil nápad na propojení všech míst pomocí okruhu. „Žili jsme tu odděleně, jako cizí. Ani ke zdejší krajině neměli mnozí příliš pevný vztah. Příčin je mnoho. Drsný ráz přírody, tvrdé zimy, velké vzdálenosti i vysídlení původních obyvatel – to vše se na zdejší atmosféře podepsalo,“ uvádí za místní Igor Dřevíkovský.
Do projektu se postupně zapojili místní truhláři, architekti, znalci historie i nadšenci s lopatou. Jak říká Dřevíkovský, místní se do budování stezky sami nadšeně pustili. „Nikoho jsme nepřesvědčovali, nevěšeli jsme letáky s termíny brigád. Nechali jsme to na rozhodnutí každého,“ komentuje.
Okruh Stezky Svobody o délce bezmála dvanáct kilometrů tvoří kamenné sloupy se skleněnými krychlemi na vrcholu. Sklo a žula nejsou vybrány náhodně, materiály odkazují na místní region. „Žula je tu všude, každý z našich domů ji má v základech. Vrchní kostkou připomínáme někdejší slávu jizerskohorských sklářů,“ dodává Dřevíkovský. Na každém sloupu je navíc jiný citát týkající se svobody. Záměrně nejsou citáty zveřejněny v žádné mapě ani průvodci. Kdo je chce všechny poznat, musí si celou stezku projít.
„Věříme, že svoboda je důležitá pro každého člověka jakéhokoliv věku, státní příslušnosti, vyznání i politického názoru,“ uvádí na webu Stezka Svobody autoři projektu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.