úterý 7. prosince 2021 Ambrož

Africký mor prasat se i nadále blíží k českým hranicím

Africký mor prasat (AMP) i nadále postupuje k českým hranicím. V Polsku bylo závažné onemocnění zaznamenáno jen 14 kilometrů od českých hranic. Novináře o tom informoval mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

K nálezu uhynulého divočáka nedaleko českých hranic, u kterého byl potvrzen AMP, došlo nedaleko města Lubáň v Dolnoslezském vojvodství. V Německu se nákaza podle posledních informací drží zhruba 25 kilometrů od hranic. Ve čtvrtek byla potvrzena nákaza u uhynulého divočáka v okrese Míšeň ve spolkové zemi Sasko. „Riziko rozšíření nákazy i na území České republiky tak dále vzrůstá,“ informoval Vorlíček.

Podle veterinářů není otázkou, zda se k nám africký mor prasat dostane, ale kdy

Případ nákazy afrického moru prasat se objevil pouze zhruba 20 kilometrů za českými hranicemi, nákaza se blíží z Polska a Německa.

 

„Všechny zmíněné informace potvrzují zhoršující se situaci v souvislosti s AMP v těsné blízkosti české hranice. SVS se na zavlečení nákazy dlouhodobě připravuje a vyzývá k přísnému dodržování pravidel biologické bezpečnosti jak při lovu, tak v chovech prasat domácích,“ sdělil ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Nejrizikovějšími oblastmi je Frýdlantský a Šluknovský výběžek. Již v loňském roce zde byla vyhlášena intenzivního lovu divočáků. V období od poloviny listopadu 2020 do počátku letošního října lovci zastřelili přes 3 900 prasat divokých. Dalších 123 kusů zvěře bylo nalezeno uhynulých nebo sražených. U žádného z těchto prasat se nákaza nepotvrdila.

S ohledem na vývoj situace probíhají v České republice intenzivní jednání zástupců veterinární správy, policie i hasičů a rozeběhly se nákazové komise. „Krajské úřady společně s KVS koordinují informační schůzky s místní samosprávou a myslivci se zaměřením na možný výskyt AMP u prasat divokých,“ dodal Vorlíček.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto pixabay.com

Štítky Polsko, Německo, chov, zdraví, příroda, správa, prasata, Liberecký

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.