sobota 1. října 2022 Igor

Kraj chce zvýšit kapacity PCR testování. Bude žádat o dotaci na další přístroje

Liberecký kraj chce zvýšit kapacity PCR testování, aktuálně se na test čeká zhruba dva dny. Od poloviny ledna by se mělo v Liberci na klinice v libereckém Klášteru otevřít nové odběrové místo. Přesto kraj hodlá požádat o dotace na pořízení dalších přístrojů pro laboratoř největší Krajské nemocnice Liberec, informoval hejtman Martin Půta.

Krajská nemocnice v Liberci už v souvislosti s pandemií investovala do rozšíření testovacích kapacit, umí také sekvenovat, pořídila si kvůli tomu speciální přístroj za pět milionů. Právě v Liberci v únoru odhalili ve vzorcích britskou variantu koronaviru (alfa), v květnu laboratoř odhalila na Českolipsku variantu delta a na konci listopadu i první případ varianty omikron v Česku. Podle Půty by nové přístroje měly zvýšit v liberecké laboratoři množství zpracovaných testů a zároveň usnadnit práci jejím pracovníkům.

Velká testovací místa v Libereckém kraji zůstanou o Vánocích zavřená

Velká testovací místa provozovaná páteřními nemocnicemi v Libereckém kraji budou o Vánocích i na přelomu roku zavřená. Mimo provoz budou také očkovací centra a v provozu nebude ani krajská registrační telefonní linka. V současné době se na PCR...

S novým přístrojem by se počet testů mohl ztrojnásobit

EUC Klinika plánuje PCR testování spustit od poloviny ledna. Důvodem jsou dlouhé čekací lhůty v Libereckém kraji. Denně počítá s 200 testy, výsledky by měla bmít do 48 hodin. Od 4. ledna spouští klinika také očkování proti koronaviru vakcínami Moderna a Pfizer. V dopoledních hodinách pro registrované klienty, v odpoledních pro zájemce bez objednání.

„Pro krajskou nemocnici chceme pořídit nějaký lepší přístroj, který umožní se stejným počtem lidí vyhodnotit větší počet vzorků, je potřeba to automatizovat, doplnil Půta. Počet zpracovávaných testů by se podle něj mohl zvýšit až na trojnásobek. „Naše liberecká laboratoř zvládá až 2500 vzorků denně, znamená to ale, že noční směna končí třeba ve dvě v noci, aby dokázali na těch stávajících přístrojích vyhodnotit všechny vzorky tak, jak je potřeba, dodal Půta.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek už před Vánoci uvedl, že chce využít 100 milionů korun na nákup přístrojů na PCR testy. Přístroje by podle něj měly sloužit nejen v nemocnicích, ale ve všech pracovištích, která se do testování chtějí zapojit. Cílem je zvýšit kapacity testování, které je na úrovni 140 000 testů denně v lednu na 200 000 a do poloviny příštího roku až na 600 000 testů za den.

Další tři potvrzené případy omikronu v Libereckém kraji. Všichni mají lehký průběh nemoci

Hygienici v Libereckém kraji čekají na potvrzení dalších dvou případů s podezřením na variantu covidu omikron. Všichni pozitivní přijeli ze zahraničí, řekla pod dnešním jednání Krizového štábu Libereckého kraje zástupkyně ředitele krajské...

Počty odběrů a zpracovaných vzorků se ale v posledních dnech výrazně snížily, v Libereckém kraji se o Vánocích většina odběrových míst zavřela. I díky tomu přibylo za posledních sedm dní v kraji jen 383 nových případů nákazy v přepočtu na 100 000 obyvatel. Víc jich ale laboratoře potvrdily jen v Praze a středních Čechách. V nemocnicích v kraji se aktuálně zdravotníci starají o 135 nemocných s koronavirem, z toho 33 jich leží ve vážném stavu na jednotkách intenzivní péče a ARO. Před týdnem bylo hospitalizovaných o 11 víc.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto

Štítky koronavirus, správa, testování, očkování, Liberecký

Komentáře

Článek má zakázané vkládání komentářů.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.