Počasí dnes-4 °C, zítra-2 °C
Pondělí 4. prosince 2023  |  Svátek má Barbora
Bez reklam

Hrad Bezděz bude mít novou nákladní lanovku. Bez ní by se vše nosilo do kopce na zádech

Královský hrad Bezděz na Českolipsku se po letech příprav dočká nové nákladní lanovky. Stávající už dlouhodobě přesluhuje a je poruchová. Provoz národní kulturní památky, jež je na vrcholu příkrého kopce, je na lanovce závislý; cesta je autem nesjízdná.

Výstavba nové lanovky si vyžádá skoro 29 milionů korun, v současné době vybraná firma provádí přípravné práce. Pokud nenastanou komplikace, novou nákladní lanovku by měl mít Bezděz na konci letošního roku.

Současná je ze začátku 80. let minulého století a sestavena je z různých částí zahraniční výroby. Její životnost byla původně plánovaná na pět let, letos ji čeká 40. sezona.

Bez lanovky se musí vše vynosit na zádech

Bez lanovky by provoz hradu ze 13. století, který se nachází na vrcholu 604 metrů vysokého kopce, byl jen obtížně možný.

„My dlouhodobě nemůžeme být bez lanovky, takže stará lanovka musí odtahat nové díly lanovky a musí ještě vydržet tuto sezonu," uvedl kastelán hradu Kamil Seidl

Nahoru vede příkrá, asi kilometr dlouhá, kamenitá stezka. Pro auta je nesjízdná a vhodná není ani pro cyklisty. V případě poruchy lanovky tak musejí zaměstnanci hradu vynášet věci na zádech v batozích.

Už jsme si to párkrát vyzkoušeli, když byla rozbitá převodovka a nikomu to nepřeji, všechno tahat na zádech," řekl Seidl.

Lanovka i nadále bude sloužit pouze pro přepravu materiálu. „Turisti budou dál šlapat pěšky jako my, aby měli ten správný zážitek," dodal kastelán.

„Lanovka“ v 17. století – dřevěný žlab

Improvizovaná lanovka byla na Bezdězu už v 17. století za Albrechta z Valdštejna. Při stavbě opevnění se vyvážel materiál nahoru dřevěným žlabem. Tažnému systému prý dodávalo sílu větrné kolo na vrcholu kopce. Později přišli na hrad mniši a jejich služebníci dostávali břemena nahoru rovněž dřevěným žlabem.

Původním záměrem památkářů bylo společně s novou lanovkou vybudovat i vrt pod hradem, který měl přivést vodu až nahoru. Teď se pitná i užitná voda na hrad vozí právě lanovkou.

„Přívod se zatím dělat nebude," uvedl kastelán. Podle něj v hloubce 120 metrů pod zemí nenašli žádný zdroj. „Jedinou možností je napojit hrad na vrt, který zásobuje obec. Máme dobrozdání, že je dost vydatný a že neohrozíme svým odběrem obec," uvedl kastelán. Napojení hradu na tento vrt se podle něj nyní připravuje.

Sezona začne v dubnu

Práce na výstavbě nové lanovky návštěvníky hradu neomezí. „Přípravné práce i stavba jsou v prostoru a v částech hradu, kam návštěvníci nechodí," řekl kastelán.

Sezona pro Bezděz, kam loni přišlo přes 53 000 turistů, začne tento víkend. Turisté se ale zatím nedostanou na Velkou věž s výhledem do krajiny. Řemeslníci dokončují její opravu za více než tři miliony korun.

Kastelán předpokládá, že bude přístupná od května. „Je to velký magnet pro návštěvníky, kteří vylezou na Bezděz," dodal.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto FB Hrad Bezděz

Štítky ČR, památky, stavby, Bezděz, lanovka, lanová dráha, Hrad Bezděz, hrad, kopec, okres Česká Lípa, Albrecht z Valdštejna

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Hrad Bezděz bude mít novou nákladní lanovku. Bez ní by se vše nosilo do kopce na zádech  |  Kultura  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.