V letošním roce zaznamenali ornitologové první mláďata jeřába popelavého, který u nás hnízdí, a to na Českolipsku. Chladné jaro ptákům zdá se prospívá, mláďata se vylíhla v nejranější době za poslední desítky let.
„V posledních letech sledujeme změny migračního chování jeřábů a zkracování cest do zimovišť. Někteří jeřábi už dokonce na zimu neodlétají a zimují u nás. Na jaře tak potom nemají daleko na své hnízdiště a mohou proto obsadit teritorium a zahnízdit dříve, než ostatní ptáci, kteří stále migrují,” vysvětlila Markéta Ticháčková, zakladatelka projektu Jeřábí život a terénní ornitoložka Zoo Ostrava.
Ornitologové z projektu Jeřábí život se dlouhodobě věnují podrobnému monitoringu jeřábů, jak uvedla v tiskové zprávě Ticháčková. Mláďata, která pozorovali už 10. března, byla již několik dní stará. Nalezli je u Holandských rybníků na Českolipsku.
„Naše závěry dokládá i příběh přímo z místa, kde jsme letos tato první kuřata pozorovali. Dříve zde hnízdil pár, o kterém jsme díky barevnému značení pomocí kroužků věděli, že pravidelně migroval až do Španělska,” doplnila Ticháčková.
„Před třemi lety se však na stejné lokalitě objevil jiný pár, a to v době, kdy byl značený jeřáb teprve v Německu na cestě zpět do ČR, takže o své hnízdiště přišel,“ sdělila.
Jeřábí mláďata jsou velmi zranitelná, nebezpečí pro ně na našem území představuje liška, která dokáže zaútočit i na dospělého jedince.
„Útok lišky na plně vzletné dospělé jeřáby, kteří nocovali v mokřadu, se nám nedávno podařilo zachytit i na fotopast. Predaci mláďat liškou může často i nevědomky napomoci člověk, který vyplaší dospělé jeřáby, kteří by jinak své potomky proti lišce bránili. Další příčinou úhynu způsobenou člověkem může být i venčení psů nebo sekání luk ve špatném období,“ informovala Ticháčková.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.