sobota 1. října 2022 Igor

Obyvatelé v dalších částech Jablonce dostanou v srpnu k domům nádoby na třídění odpadu

Domy v dalších částech Jablonce nad Nisou dostanou v srpnu nádoby na papír a plasty. Přímo u domu mohou ve druhém největším městě Libereckého kraje od června třídit obyvatelé v částech Kokonín a Vrkoslavice, od srpna také obyvatelé Žižkova Vrchu, části centra města, okolí Doliny a novoveského koupaliště.

Od zavedení takzvaného systému door-to-door si radnice slibuje lepší třídění. „Přistavované nádoby jsou zdarma. Plasty se vyvážejí dvakrát do měsíce, papír jednou. Lidé mohou na základě anketního lístku umístění nádob na svůj pozemek odmítnout, nebo se rozhodnout jen pro jednu z nich. Naprostá většina obyvatel Kokonína a Vrkoslavic zavedení individuální sběru tříděného odpadu přijala s nadšením. Stalo se nám, že nádoby na plast a papír někteří lidé nejdřív odmítli, a pak si své rozhodnutí rozmysleli," řekla mluvčí magistrátu Jana Fričová.

„Naším hlavním cílem je zvýšit množství tříděného a snížit množství směsného komunálního odpadu," uvedl náměstek primátora Milan Kouřil. Tento způsob by podle něj měl Jablonečanům zjednodušit a ulehčit třídění odpadu. Podle potřeby dostávají lidé k domům nádoby o objemu 120 nebo 240 litrů. Společně s nimi dostanou také rozpis, kdy je přistavovat na svozovou trasu.

„Podle zkušeností z jiných obcí je přínosem tohoto systému také větší pořádek na veřejných stanovištích tříděného odpadu a kvalita vytříděného materiálu," doplnila Barbora Šnytrová ze správy místního hospodářství. Rozmisťování nádob bude podle ní pokračovat až do konce letošního roku 2022. „V říjnu přijde na řadu zbytek centra, Šumava, Jablonecké Paseky a Mšeno, na závěr budou nádoby rozmístěné v Rýnovicích, Lukášově a na Proseči," dodala Šnytrová.

Obyvatelé v Jablonci nad Nisou mají v třídění odpadu co zlepšovat, ukázala to analýza směsného komunálního odpadu. Radnice ji nechala udělat ve spolupráci se společností EKO-KOM v závěru loňského roku. Kontrola obsahu dvou popelářských vozů ukázala, že téměř dvě třetiny objemu kontejnerů a popelnic tvořily komodity, které lze vytřídit, jako jsou plasty, papír, sklo, kartony od nápojů nebo kovy. Loni Jablonečané vytřídili 4 281 tun odpadu, což ale představuje jen 38 procent komunálního odpadu. Dalších 6 881 tun odpadu skončilo v černých kontejnerech se směsným odpadem.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Drbna archiv

Štítky ČR, odpady, třídění, správa, Jablonec nad Nisou

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.